Google töötab vargsi pangakaardi kallal

Erinevalt Apple’st omab Google ulatuslikumat juurdepääsu inimeste eludesse ja ettevõtmistesse.
Erinevalt Apple’st omab Google ulatuslikumat juurdepääsu inimeste eludesse ja ettevõtmistesse. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Arnd Wiegmann

Tehnoloogiahiid Google tegeleb füüsilise ja virtuaalse maksekaardi arendamisega. Ettevõtte hallatav infomassiiv pakuks sellele klassikaliste pankade ees mitmeid eeliseid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Viiruseajastu pakub finatstehnoloogiate arenguks soodsa pinnase. Kodudesse lukustatud kodanikud on sunnitud leidma rahaga seotud toimingute tegemiseks uusi võimalusi ja saama selle käigus uusi kogemusi. Toodete arendajaid kodune vangistus ei sega, sest nende tootmisprotsess rajaneb suuresti programmeerimisel. Sestap pakub fintech kõige muu kurvema ja ebameeldiva kõrval põnevate arengute vaatemängu.

Inimesed on rahaasjades konservatiivsed ja inertsed. Viiruse kujundatud sundolukord kestab piiratud aja. Kellel õnnestub antud olukorra muutuste energiat ära kasutades leida oma uuenduslikule teenusele uusi kasutajaid, saavad seetõttu eelise.

Eelise mõju kestab üle käesoleva kitsikusajastu. Kunagi saabub aeg, kui elu normaliseerub. Ainult, et see ei saa jätkuda enam kunagi täpselt samasugusena. Võimalik, et üheks uueks normaalsuseks on mõned teistsugused rahaasjade ajamise harjumused.

Ühena taolistest võib kujuneda Google'i maksekaart. Eelmisel suvel üllatas maailma firma nime kandva lumivalge pangakaardiga Apple. Tegemist polnud edevuse ilminguga, kasutades pankade pakutud võimalusi pangakaardi visuaalseks isikupärastamiseks. Apple'i samm finantseerimise ja arvelduste maailma oli strateegiline.

Maailma kõige väärtuslikuma brändi omanik ja Saudi naftafirma Aramco järel peaaegu 1,4 triljoni dollariga maailma teine väärtuslikum ettevõte peab nagu jutustuse "Alice imedemaal" Punane Kuninganna isegi seismiseks pidevalt jooksma. See tähendab jätkuvat toodete ja teenuste arendamist.

Vastasel juhul võib lõputus ohusoos rassija krabada järgmise ärilise toetuspinna endale mõni teine. Teenuste ja toodete maksete korraldamine oli juba Apple'i teenusvoosse haaratud ja firma mobiilseadme makseteenust kasutatakse ka Eestis.

Lumivalge pangakaart hoiab ning laiendab teenuse haaret. Kaardiga kaasnevad mitmed hüved, eriti kui püsida oma rahaasjadega Apple'i kultuuriruumis. Apple'i pangakaarti antakse esialgu välja ainult USA-s ja seda haldab Goldman Sachs. Kuulduste järgi on plaanid globaalsed.

Signaalid Google'i pangakaardist oli oodatavad. Tõenäoliselt näeme Apple'ile sarnast algust mitmesuguste maksekaardiga kaasnevate rahaliste soodustuste ja edumeelsuse kuvandi näol. Sarnaselt Apple'ile ei hakka ka Google pankuriks, seda vähemalt esialgu. Kaarditeenuse funktsioonideks kasutatakse olemasolevaid pangahiidusid.

Esimeses faasis oleks tegemist Visa-süsteemi kasutava kiipkaardiga, mis on ühtlasi ühendatud kasutaja Google'i maksete kontoga. Makseid saaks sooritada reaalse ja virtuaalse kaardiga. Viimane asub nutitelefonis ja kasutab Apple'ile sarnast mobiilset makseteenust, mis on samuti Eesti nutitelefonide omanikele tuttav viipemaksete võimalus.

Google'il on arvukalt teenuseid, mille eest raha küsida. Firma rikkused tulevad aga reklaamide vahendamisest ehk teiste ettevõtete toodete ja teenuste müügist. Sestap pakuks maksekaart täienevaid teenimisvõimalusi. Näiteks pakkudes kasutajatele reklaamiandja soodustusi juhul, kui maksevahendiks on teatud logoga pangakaart.

Lisaks teeniks firma ülekannete pealt, kui kliendid maksavad poes toodete eest, mis ei ole firma reklaamikliendid. Ülekandetasud võib jagada pangaga pooleks. Google teeniks nii reklaamilt, maksetelt kui ka oma toodete eelispakkumistelt.

Erinevalt Apple'ist omab Google ulatuslikumat juurdepääsu inimeste eludesse ja ettevõtmistesse. Firma teab potentsiaalsetest klientidest rohkem kui tänased pangad. Google'i maksekaart oleks esimene ja avalikkust uuega harjutav samm firma kujundatava rahandusmaailma.

Järgmiseks võiks pakkuda krediiti, nõustada investeeringuid, vahendada väärtpaberi oste, olla kindlustajaks ja pakkuda raamatupidamise teenuseid. Pole välistatud, et juba lähitulevikus piisab vaid Google'i postkasti konto avamisest ja sulle kuulub ka firma maksekaart.

Kauplustes läbiviidud uuringutes on näidatud, et võrreldes sularahaga teevad inimesed pangakaardiga rohkem impulssoste. Internetist on kujunemas üha olulisem kaubanduskeskus ning ühtlasi pank ja muude rahaliste suhete keskkond. Juhul kui Google võtab osa neist rollidest üle, jääb vaid üle küsida, kui palju teisi sellesse mängu mahub. Ilmselt on vaid aja küsimus, millal kuuleme Amazoni ja Microsofti pangakaartidest.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: