Aiapidajad saavad linnupäevikut täites teadlasi aidata

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub inimesi jälgima oma aias kevade saabumist ja märkima vaatlusi veebipõhisesse aialinnupäevikusse. Sinna saab talletada lisaks nähtud sulelistele ka aias märgatud loomi ja putukaid ning õide puhkenud taimi.

Suvise aialinnupäeviku projekti hooaeg algas juba märtsis ja kestab oktoobri alguseni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Orintoloogiaühingu veebilehel saab luua endale virtuaalse päeviku, kuhu sissekandeid teha. Vaatluskoht peab olema aed või näiteks kortermaja hoov. Põllumaa ja metsatukk selle vaatluse jaoks ei sobi.

"Suvisest aialinnuvaatlusest saavad osa võtta ka kortermaja elanikud, kui hommikul aken lahti teha ja kuulata, millised linnud on öö jooksul saabunud ja päeva jooksul teha ka väike tiir hoovi peal," selgitas suvise aialinnupäeviku koordinaator Meelis Uustal.

Ornitoloogiaühingu veebilehelt leiab ka näpunäiteid pesakastide üles panemiseks.

Uustal ütles, et ühest küljest saavad inimesed linnuliike tundma õppida ja mõtestatult loodust vaadelda, kuid vaatlustest on kasu ka linnuteadlastele.

"Päris mitmed linnuliigid on sellised, kes pesitsevad peaasjalikult aedades ja nende liikide käekäigu kohta teiste linnuseireprojektidega on andmeid koguda üpris keeruline. Näiteks nagu kuldnokk, suitsupääsuke või linavästrik - nemad pesitsevad aedades ja siin ongi väga hea, kui aiapidajad ise saavad appi tulla ja anda infot, kuidas nendel lindudel on aedades läinud," rääkis Uustal.

Projekt keskendub küll sulelistele, aga veebipäevikusse saab märkida ka aias nähtud loomi ja putukaid ning õide puhkenud taimi.

Suvise aialinnupäeviku vaatlusi kogutakse alates 2014. aastast. Igal aastal lööb kaasa keskmiselt 1000 inimest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: