NASA häkatoni võitja lubab sotsiaalmeedia abil satelliitpilte täiustada

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartus toimunud NASA programmeerimismaratoni võitjad: Peeter Nielander, Anastasiia Shalina, Martin Jüssi (mentor, hindajate paneeli liige, kosmosefanaatik), Uku Kangur, Patrick Joan Thomson, Gudrun Vene. Autor/allikas: Laura Altin

Nädalavahetusel Tartu Ülikoolis toimunud NASA häkatoni "Space Apps Challenge" võitis rakenduse ViralSat loonud meeskond, kes lubab sotsiaalmeediat kasutades kõrvaldada satelliitpiltide puudused.

NASA "Space Apps Challenge" on maailma suurim programmeerimismaraton, kus sel korral osales ligikaudu 30 000 inimest rohkem kui 200 linnast üle maailma.

See oli esimene kord, kui NASA üleilmse võistluse üks osavõistlus toimus Eestis. Tartus mõtlesid uusi ideid välja nii Eesti üliõpilased kui ka 15 riigi välistudengid.

Kahepäevase häkatoni võitis rakendus ViralSat. "See kõrvaldab sotsiaalmeedia abil satelliitpiltide puudused," rääkis võitjameeskonna liige, Tartu Ülikooli geograafia magistrant Patrick Joan Thomson.

"Kui juhtub loodusõnnetus, näiteks vulkaanipurse, siis satelliidipildilt on raske näha, mis täpselt valesti on. Selleks, et olukorda kontrollida ja teada saada, kui kaugele võivad kahjud ulatuda, on hea vaadata sotsiaalmeediast inimeste üleslaaditud avalikke pilte," selgitas Thomson.

Meeskond jätkab rakenduse arendamist ja loodab, et kunagi on nende lahendusest abi paljudele. Esmalt tuleb neil valmis saada veebilehel töötav rakendus. "Kindlasti esitame selle ka ülemaailmsele NASA võistlusele," lubas magistrant.

TÜ Tartu observatoorium kinkis võitjatele tasuta osalemise järgmise aasta mais toimuvale Euroopa Kosmoseagentuuri korraldatavale sümpioosionile "Living Planet" Milanos.

Tartus toimunud NASA häkatonil saavutas teise koha meeskond Stargazing. Nende loodud rakendus tahab eri andmekihtide abil leida parimad paigad tähevaatluseks. See on eelkõige kasulik linnas elavatele inimestele, sest seal on palju valgusreostust, mis raskendab tähtede vaatluseks sobiva koha leidmist.

ViralSati ja Stargazingi rakendus saadetakse NASA-le, kes aitab mõlemal meeskonnal ideid edasi arendada. Seejärel osalevad need lõppvõistlusel.

Eestis korraldasid häkatoni Tartu Ülikooli geograafia osakond, arvutiteaduse instituut ja Tartu observatoorium.

Häkatoni eesmärk on suurendada teadlikkust NASA kogutavatest andmetest ja tõhustada teaduslike andmete rakendamist. NASA pakub hulgaliselt avaandmeid, mida saab kasutada nii teadustöös kui ka erisugustes rakendustes.

Üleilmsel häkatonil arendati vaatlusandmetest ja kosmosetehnoloogiatest uudseid lahendusi - kõik eesmärgiga parandada erinevaid kitsakohti ja probleeme nii maal kui ka kosmoses.

"Võrreldes teiste Eestis toimuvate häkatonidega oli "Space Apps Challenge" teaduslikum ja loodud rakendused mõeldud laiemale avalikkusele. Seetõttu oli osalejate hulgas tavalisest rohkem eri valdkondade eksperte," rääkis võistluse üks korraldaja Laura Altin.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: