Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tehnikauudised: inimene 2.0 ja rasedusvastane mobiilirakendus

Foto: Dick Thomas Johnson/Creative Commons

Visioon "Inimene 2.0" pole enam ulme: riskikapitalistid soovivad tõsta inimaju võimekust kiipidega ning päästedroonid päästavad inimesi murdlainetest. Samas tuleb uusi võimalusi kasutada teadlikult ning mõista, et erinevaid nutirakendusi ja infokanaleid tuleb kasutada kaine mõistusega.

USA ettevõtja soovib 2032. aastaks võimendada inimaju kiibiga

 

Bryan Johnson on ambitsioonikas USA ettevõtja, kes suutis kümne aasta eest 800 miljoni dollari eest müüa PayPalile maha netiostude platvormi Braintree. Nüüd on Johnson loonud neurotehnoloogia iduettevõtte Kernel, mille eesmärk on laiendada inimintelligentsi piire.

Nimelt soovib ta luua neuroproteesi, mis võimendaks inimaju vaimseid funktsioone ja aitaks ravida vaimseid häireid. Lihtsamalt öeldes soovib Kernel integreerida inimajju kiibi. Samas pole praegu selge, kuidas neuroprotees peaks tööle hakkama ehk tegemist on puhtalt suure ideega. Teisalt soovib Kerneli asutaja luua järgmise 15 aasta jooksul piisavalt efektiivse tööriista, mis oleks võimeline abistama meie aju.

Küsimused millele Johnson ja tema ettevõte vastuseid otsib on näiteks, kas me saame kasvatada õppimisvõimet, laiendada kujutlusvõimet või võimet armastada lähedasi. Johnsoni sõnul saab protees olema tõenäoliselt kiip, kuid neuroloogias arendatakse praegusel ajastul vähem invasiivseid tehnoloogiaid, mille rakendamisel ei peaks koljut avama. Pigem nähakse lahendust sensori süstimisel ajju.

Idee luua 100 miljoni dollari suuruse põhikapitaliga iduettevõte Kernel, mis pakub praegu tööd 30 inimesele, tuli Johnsonile sügavalt isiklike põhjustel. Nimelt põdes mees kümme aastat kroonilist depressiooni ning on näinud kuidas tema isa ja kasuisa on pidanud vaevlema ravimitest põhjustatud sõltvuste käes.

Johnson mõistab, et tema visioon ei tundu hetkel väga usutav, kuid tema hinnangul ei tasuks lasta sellel ideel soiku jääda, sest see võib luua võrdsema ja tervema ühiskonna.

Droon viis Austraalias läbi ajaloolise päästeoperatsiooni

 

Austraalias päästis droon kaks alaealist poissi, kelle murdlained tõmbasid rannikust 700 meetri kaugusele avamerele. Õnneks õppisid kohalikud vetelpäästjad läheduses kasutama uut päästedrooni.

Kui rannal jalutanud inimesed nägid hädas poisse ja teavitasid sellest päästjaid, saadeti välja droon, mis kandis veepinnal isetäituvat päästeparve. Droon lasi kukutas parve vette ning kaks poissi jõudsid turvaliselt kaldale.

Austraalia New South Walesi osariigi asejuhi John Barilaro hinnangul oli tegemist ajaloolise päästeoperatsiooniga. “Mitte kunagi varem pole päästmisel kasutatud sellise tehnoloogiaga parve ja drooni,” selgitas Barilaro.

Drooni juhtinud vetelpäästja Jai Sheridan iseloomustas operatsiooni sõnaga “ebareaalne”. Päästja sõnul kulus päästeoperatsiooni läbi viimiseks vaid mõned minutid. Tavaliselt oleks poisteni pääsemine võtnud vähemalt kolm korda rohkem aega.

Kas rasedusvastane mobiilirakendus on sama tõhus, kui kondoom?

Eelmisel aastal lõi üle kogu maailma laineid Rootsi iduettevõtte Natural Cycle, mis väitis, et on loonud esimese naistele mõeldud rasedusvastase mobiilirakenduse, millega tuleb eraldi kaasa basaal temperatuuri mõõtev termomeeter. Täpsemalt kogub rakendus basaaltemperatuuri andmeid ning ennustab selle järgi, millal on kasutaja järgmine ovulatsiooniperiood.

Vastavalt prognoosile annab rakendus kasutajale rohelise või punase tule abi teada, kas ta võib astuda kaitsmata vahekorda (roheline) või mitte (punane). Rakenduse loojad lubasid, et tegemist on 21. sajandi rasestumisvastase vahendiga, mis analüüsib basaaltemperatuuri andmeid algoritmide abil ning annab prognoosimisel veelgi täpsema tulemuse.

Nutirakenduse turule sisenemine oli nii edukas, et sellele anti isegi Euroopa CE sertifikaat, mis tegi Natural Cycle äpist esimese ametliku rasedusvastase rakenduse. Kuid nüüd on ettevõtte reputatsioon ja lubadused seatud kahtluse alla. Nimelt teatas Stockholmi haigla, et 668 naisest, kes alates septembrist oli soovinud aborti, 37 olid kasutanud peamise rasestumisvastse vahendina Natural Cycle rakendust.

Need andmed pärinevad ühest haiglast, kuid antud rakendust kasutavad ligi pool miljonit kasutajat kokku 160 erinevast riigist. Yale ülikool meditsiiniteaduskonna õppejõu ja praktiseeriva günekoloogi Mary Jane Minkini sõnul on tegemist tavapärase, kuid ülitäpseks aetud rasedusvastase rütmitehnikaga, mille käigus proovitakse kalendri ja termomeetri abil ära arvata, mis perioodil on rasestumisoht kõige suurem.

Minkin lisab, et pikka aega kutsuti taolist prognoosimismeetodit “Vatikani rulettiks”. Minkin meenutas, et selle lähenemise kohta on mõledud ka välja nii mõnigi nalin – “Kuidas kutsutakse naisi, kes kasutavad rütmimeetodit? Emad”.

Teisalt tunnistab günekoloog, et sellise rakendused pakuvad äärmiselt head informatsiooni kasutajatele, kes proovivad rasestuda. Siiski rõhutab Minkin, et rasestumisvastase vahendina tuleks taolisi rakendusi kasutada, vaid enda riskil. Ovulatsiooni päeva on keeruline ette prognoosida. Isegi kui arvesse võtta eelmiste menstruaaltsükklite pikkust, basaaltemperatuure ja hormonaalseid näitajaid. “Väga vähesed naised ovuleerivad korrapäraselt iga 14 päeva järel,” tõdeb Minkin. 

Kuid sellegipoolest toetab rakenduse töökindlust eelmisel sügisel Rootsi idufirma rahastatud uuring, kus osales 22 785 naist ning vaatlusperioodi käigus jälgiti 224 563 menstruaaltsükklit. Uuringu tulemustes väidetakse, et 99 protsenti naistest, kes kasutasid rakendust korrapärase regulaarsusega ei rasestunud. Regurlaarse, kuid ebakorrapärase kasutamise puhul suutis rakenduse abil vältida rasestumist 93 protsenti uuringus osalenutest.

Twitter: üle 675 000 USA kasutaja jagasid Vene propagandat

Sotsiaalmeedia platvorm Twitter avaldas reedel siseuuringu tulemused, millega prooviti kaardistada Vene häkkerite loodud automatiseeritud kontode arvu ning nende edastatud võltsuudiste ja propaganda mõjuvälja kasutajate seas.

Twitteri sõnul tegutses 2016. aasta valimiste perioodil nende platvormil ligikaudu 50 000 Kremliga seotud kontot ning need kogusid üle 675 000 püsijälgija, kes edastasid sisu enda uudisvoos. Kuigi Twitter saatis hoiatuskirjad kõigile libakontode sisu jälginud kasutajatele, pole avastusest palju kasu, sest sotsiaalmeediakanal kustutas nii kontod kui ka sisud.

Sestap ei saa enam sõltumatult analüüsida, milliseid konkse Venemaa ühismeedia infosõjas kasutab ega näidata avalikkusele näiteid moonutatud sisuga säutsudest. Lisaks sellele ei selgitanud Twitter, milliste kriteeriumite või tõendite alusel otsustati, kas konto oli seotud Vene häkkeritega või mitte.

Seega jääb endiselt Vene kampaania mõju viimastele Ühendriikide riigipea valimistele endiselt häguseks. Eriti, et Twitter teenis veel mõned aastad tagasi Vene riigimeedia arvelt reklaamirahasid.

Nüüd on sotsiaalmeediakanal viga tunnistanud ja Russia Today USA auditooriumile suunatud reklaamid eemaldanud. Samas kinnitab Twitter, et RT ja teised Vene riigimeedia kanal võivad jätkata orgaaniliste kasutajatena, kes ei saa soetada makstud reklaami.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: