Väike lääts võtab kõik värvid fookusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Jared Sister/Harvard SEAS

Uuel aastal seame fookuse selgeks, tulgu see aasta nii kirev ja värviküllane kui tahes. Ameerika nanotehnoloogid on selleks loonud uudse lameda läätse, mis koondab kõiki värvi valguskiired täpselt ühte fookuspunkti kokku.

Seega teeb pisike niinimetatud metamaterjalist plaadike ära sama töö, mille jaoks seni on vaja läinud üsnagi kohmakat tavamaterjalist läätsede süsteemi.

Asi on ju selles, et eri värvi ehk eri lainepikkusega valguskiirtel on läätsematerjalis erisugused murdumisnäitajad, mistõttu ühe lihtsa klaasläätsega on kõiki neid kiiri võimatu ühte ja samasse punkti koondada – tekib, nagu öeldakse, kromaatiline aberratsioon, kus värvid lähevad sõna otseses mõttes paigast ära.

Fotodel väheneb selle nähtuse tagajärjel teravus. Lahenduseks on seni olnud erisuguste läätsede kombineerimine, mis teeb aga kaamera kobakaks.

Nüüd on rühm Harvardi ülikooli teadlasi eesotsas Federico Capassoga loonud väikese lameda metamaterjalist läätse, mis ilma igasuguse muu lisaoptikata koondab kõiki värvi valguskiired ühte fookusse. Läätse sees on titaandioksiidist nanostruktuurid, mis on paigutatud just täpselt nii, et eri värvi valguskiired kohtuvad neid läbinuna ühes kohas.

Struktuuridest ja nende toimest kirjutavad Capasso ja kaasautorid täpsemalt ajakirjas Nature Nanotechnology.

Edasi püüavad nad valmistada juba suuremaid, umbes sentimeetrise läbimõõduga akromaatseid metaläätsi, mida saaks juba päris foto- ja videokaamera külge panna.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: