Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TTÜ magistrandid ehitasid superkondensaatorite jõul sõitva ratta

Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) tootearenduse magistrandid valmistasid superkondensaatorite jõul sõitva ratta, millega tahavad sõita algaval Robotexi messil. Neljapäeval proovisid nad oma ratast TTÜ koridorides.

Superkondensaator ehk kaksikkihtkondensaator on põhimõtteliselt suure mahtuvusega aku. Ka Eestis valmistab neid üks ettevõte, milles käib tööl üks ratta valmistajaist. Sealt ka kasutusel olevad superkondensaatorid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ratta mõte on näidata, et kiiresti laetavaid ja suure mahtuvusega elemente on võimalik ka sel viisil kasutada.

"Õnneks nende eelis on selles, et me saame seda kiiresti laadida. Põhimõtteliselt sõidad 20 minutit, ühe minutiga laed täis, sõidad edasi. Ja ei peagi ootama," selgitas TTÜ tootearenduse ja robootika magistrant Jaan Intar.

Raam tuli samuti ühelt sponsorettevõttelt, kuid seitsmemeheline meeskond üritas võimalikult palju ise teha. Ratta valmistamiseks kulus kaks kuud.

Juhendaja on ilmselt tulemusega rahul, sest mitte kõik magistritööd ei õnnestu, mõni ei hakkagi tööle.

"Kuna meil on mehaanikateaduskond, siis mehaanikud on sageli ettearvamatud ja ettevaatamatud elektriga. Ja elekter on see, mis meile sageli siin vigurit mängib. Need ebaõnnestumised on sageli olnud läbipõlemised elektri, elektroonika tasemel," selgitas TTÜ tootearenduse dotsent Toivo Tähemaa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: