Isased orangutanid pikendavad lapsepõlve ({{commentsTotal}})

Isased orangutanid pikendavad lapsepõlve
Isased orangutanid pikendavad lapsepõlve Autor/allikas: Dave59/Wikipedia Commons
Sumatral elutsevad inimahvid lükkavad hilisema sigimisedu nimel täiskasvanuks saamise edasi.

Sumatral elutsevad inimahvid lükkavad hilisema sigimisedu nimel täiskasvanuks saamise edasi.

Noore isase orangutani elu on üsna kibe, sest vanad isased ei lase noortel paarituda. Sumatral elutsevatel noorloomad kasutavad vasturelva ja lükkavad täiskasvanuks saamise edasi.

Orangutani isasloomad saavad suguküpseks umbes 15-aastaselt. Siis arenevad neil emaste meelitamiseks välja teisesed sootunnused – näiteks tugevad põsevoldid. Sumatral elutsevad orangutanid suudavad nende tekkimist edasi lükata isegi kümme aastat. Ühelgi teisel inimahvil pole sellist nähtust täheldatud. Ka sumatra orangutani lähisugulane borneo orangutan ei suuda sel kombel teismeiga pikendada.

Zooloogid eraldasid Borneol ja Sumatral elavad orangutanid eraldi liikideks kümmekond aastat tagasi. Sumatra orangutanidel on lisaks pikemale karvale ja kõhnemale kehaehitusele veel üks iseärasus – nende isased suudavad suurt hulka emaseid mitu nädalat ainult enda käsutuses hoida.

Lõuna-Florida ülikooli uurija Gauri Pradhan koostas aastakümnete jooksul kogutud välitööde andmestiku põhjal matemaatilise mudeli, et mõista, millised isased sumatra orangutanid on kõige edukamad.

Selgus, kui karjas on vähe isaseid saavutavad teismeiga pikendavad isasloomad eelise. Nad muutuvad järjest tugevamaks ja saavutavad suguküpsuse täpselt siis, kui on võimelised karjajuhi alistama. Orangutanid elavad looduses üle 40 aasta vanuseks.

Uurimus ilmus ajakirjas American Journal of Physical Anthropology.

Toimetaja: Piret PappelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: