Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge
Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge Autor/allikas: PA Wire/Scanpix
Inimesed suudavad hoida käsi jääkülmas vees märksa kauem aega, kui nad seejuures vannuvad.

Inimesed suudavad hoida käsi jääkülmas vees märksa kauem aega, kui nad seejuures vannuvad.

Sellise eksperimendi korraldanud Suurbritannia Keele’i ülikooli teadlased pärjati tänavustel Ig Nobelite jagamisel rahupreemiaga.

Tõeliste Nobeli preemiate väljakuulutamisele eelneval nädalal annab teadushuumori ajakiri Annals of Improbable Research välja preemiad jaburavõitu teadustööde eest, mis esimese reaktsioonina ajavad naerma, ning seejärel panevad mõtlema. Kõik auhinna pälvinud teadustööd on ilmunud täiesti korralikes teadusajakirjades.

Preemiaid andsid Harvardi ülikoolis juba kahekümnendat korda peetud auhinnatseremoonial kätte ehtsate Nobeli preemiate laureaadid.

Meditsiiniauhinna viisid koju Hollandi teadlased, kes näitasid, et astma sümptome on võimalik leevendada Ameerika mägedes sõitmisega. Tulemus saadi 25 astmahaige tudengi peal korraldatud eksperimentide põhjal.

Tehnikaauhinna pälvisid teadlased, kes täiustasid meetodit, kuidas kaugjuhitava helikopteri abil koguda vaalade tatti

Transpordikorralduse auhind läks Jaapani teadlastele, kes limakute ehk limaseente abil planeerisid optimaalset raudteede võrgustikku. Sama seltskond pälvis kahe aasta eest pila-Nobeli teadustöö eest, mis näitas, et limakud oskavad puslesid lahendada.

Füüsikaauhinna vääriline töö tuli Uus-Meremaa teadlastelt, kes näitasid, et talvel libastuvad vähem need, kes kannavad oma jalanõude peal sokke.

Rahvatervise auhinna pälvisid USA tervisekaitseametnikud Marylandist avastuse eest, et laborites töötavad habemikest meesteadlased kujutavad endast tõsist terviseriski, sest kannavad habemega laborist mikroobe välja. Abi pole isegi sellest, kui habet korralikult šampooniga pesta.

Juhtimisauhind läks Itaalia teadlastele, kes näitasid, et inimesi juhuslikkuse alusel edutades on võimalik vältida Peteri printsiipi ning muuta organisatsioone efektiivsemaks.

Bioloogiaauhinna pälvis teadlasrühm, kes suutis teaduslikult dokumenteerida, et nahkhiired harrastavad suuseksi.

Majanduspreemia läks investeerimispankadele Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch, and Magnetar uudsete investeerimisvõimaluste väljatöötamise eest, mille tulemuseks oli üleilmne majanduskriis.

Keemiapreemia said USA erinevate ülikoolide teadlased ja naftafirma BP selle eest, et õnnestus kummutada vana uskumus, et nafta ja vesi ei segune.

Möödunud aasta preemiatest loe Novaatori lugu:   Kas ohtlikum on löök pähe tühja või täis õllepudeliga?

2007. aasta preemiajagamisest siit: Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli.

 

 

Toimetaja: Villu Päärt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: