Einstein kahtles gravitatsioonilainete olemasolus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Albert Einstein.
Albert Einstein. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Gravitatsioonilained on üks Albert Einsteini üldrelatiivsusteooria paratamatutest järelmitest. Aastal 1936 püüdis aga Einstein ise koos oma kolleegi Nathan Roseniga avaldada analüüsi, mis seadis nende olemasolu tõsise kahtluse alla.

''Olen koos noore kolleegiga jõudnud huvitava tulemini, et gravitatsioonilaineid ei eksisteeri, kuigi nende (olemasolu) on peetud kindlaks esimese lähenduseni. See näitab, et mittelineaarsed üldrelativistlikud väljavõrrandid võivad öelda meile rohkem, või õigemini piirata meid enam, kui me oleme siiani uskunud,'' nentis Einstein 1936. aastal nüüdisaegse kvantmehaanika pioneerile, Max Bornile saadetud kirjas [1].

Kirjas väljendatud mõtted jõudsid analüüsi ''Kas gravitatsioonilained on olemas?'' kujul sama aasta juuni alguses ajakirja Physical Review toimetaja John Tate'i lauale. Nagu paljastasid 2004. aastal toonase ajakirja peatoimetaja Martin Blume'i ja ta kolleegide leitud ajakirja logid [2], ei teadnud muidu suurepärase vaistu poolest tuntud Tate, mida tööga ette võtta. Mees saatis selle retsenseerijale alles 6. juulil.

Tuntud ameerika matemaatiku ja kosmoloogi Howard Robertsoni hinnang polnud leebe. ''Kui Einstein ja Rosen suudavad oma argumenti veenvalt tõestada, siis kujutaks see endas kõige tähtsamat kriitikat, mis üldrelatiivsusteooria suhtes (avaldatud). Ent ma olen kogu selle värgi täikammiga üle käinud, (peamiselt minu enda hinge pärast), ja ei suuda ausalt näha, et nad on seda teinud,'' [2] kirjutas Robertson ning soovitas oma üksikasjaliku kriitika Einsteinile ja Rosenile edastada. Kommentaarid täitsid kümme lehekülge.

Tate saatis Robertsonile tänusõnad [3] ning Einsteinile töö koos kommentaaride ja palvega neile vastata [4] 23. juulil. Neli päeva hiljem saabunud vastusest võib välja lugeda, et Einstein polnud ettepanekuga sugugi rahul. ''Lugupeetud härra, me (Härra Rosen ja mina) saatsime sulle meie käsikirja avaldamiseks ja ei lubanud seda spetsialistidele enne selle avaldamist näidata. Ma ei näe mingit põhjust teie anonüümse eksperdi – igal juhul vääratele – kommentaaridele vastata,'' kirjutas ta [5].

Einsteini meel ei leebunud isegi Tate'i 30. juulil saadetud vabanduse peale [6], milles rõhutas mees samal ajal vajadust järgida ajakirja tavapärast retsenseerimise protsessi. Tõttöelda, kui jätta kõrvale üks 1952. aastal ilmunud kommentaar, ei avaldanud Einstein peale seda enam ajakirjas Physical Review enam ühtegi tööd.

Mis sai aga selles ilmuma pidanud artiklist? Teemat käsitlev analüüs ''Gravitatsioonilainetest'' ilmus 1937. aasta jaanuaris vähem tuntud ajakirjas ''Journal of Franklin Institute''. Selle sisu erines aga Physical Review'le esitatud tööst oluliselt. Einstein mõistis (võibolla osaliselt teiste kaasabil), kuidas teda ja Rosenit ekslikule järeldusele tõuganud takistusest – tasandi gravitatsioonilainetele täpset lahendust otsides kohatud singulaarsustest – mööda hiilida. Selle asemel, et järeldada sellest regulaarse perioodilise lainestruktuuri võimatust.

Oleksite-maailmas oleks võinud Einstein sama lahenduseni jõuda mitmeid kuid varem ka Robertsoni kommentaare lugedes. Reaalses maailmas pidid aga vea avastamiseks Robertson ja Einsteini uus abiline Leopold Infeld 1936. aastal sõbraks saama, teema üle vaidlema hakkama, Infeld oma argumentatsioonis vea leidma ja sellest Einsteinile ette kandma. Samas pole täielikult kindel, et legend ei jõudnud tarviliku lahenduseni täiesti iseseisvalt.

Infeld märkis oma memuaarides, et Einstein vastas tema kommentaari peale, kuidas ta ise ööl enne seda oma tõestuse ebakorrektsust mõistis. Tema enda poolt märgatud viga oli aga Infeldi sõnul tema enda omast vähem triviaalsem ja raskemini märgatav. Juhuslikult pidi järgmisel päeval aga Einstein sama tööd avalikult esitlema. Nii lõppes mehe loeng sõnadega ''kui küsite minult, kas gravitatsioonilained eksisteerivad või mitte, pean vastama, et ma ei tea, kuid see on väga huvitav probleem''.

 

[1] - A. Einstein; The Born–Einstein Letters: Friendship, Politics, and Physics in Uncertain Times [lk 124]; (2003)
[2] - D. Kennefick; Physics Today: Einstein Versus the Physical Review; [lk 43]; (2005)
[3] - J. Tate; The Albert Einstein Archives: Thank you very much for your careful reading of the paper by Einstein and Rosen.​
[4] - J. Tate; The Albert Einstein Archives: I am taking the liberty of returning to you the paper
[5] - A. Einstein; The Albert Einstein Archives: Wir (Herr Rosen und ich) haben Ihnen unser Manuskript zur Publikation gesandt
[6] - J. Tate; The Albert Einstein Archives: I regret the circumstances which let to your decision to publish elsewhere
[7] - L. Infeld; Quest: An Autobiography; [lk 268]; (2006)

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: