Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

100 sekundi video: Mida neuroturundus meiega teeb?

Foto: Sven Paulus / ERR Novaator

Kas neuroturundus tähendab seda, et turundajad otsivad oma sõnumitega kohta meie ajus? Mida neuroturundus endast üldse kujutab, mida meiega teeb ja kuidas seda uuritakse? Vastuseid annab TÜ turunduse õppetooli juhataja Andres Kuusik.

Neuroturundus on üks analüütilise turunduse vorme, kus saab optimeerida üldjuhul kas visuaalseid või helilisi stiimuleid ja mingeid sarnaseid elemente. See võib olla reklaam: näiteks telereklaam, trükireklaam, veebilehekülg või pakend.

Seda saab omakorda optimeerida nii, et ta tekitaks võimalikult palju rohkem positiivset emotsiooni. Või kui on konkreetne sõnum, mida ettevõte tahab viia klientideni: näiteks on pakendil “Ei sisalda e-aineid”. Või on selleks mõne ettevõtte hüüdlause, mis annab edasi selle ettevõtte väärtused ja see pannakse reklaamile.

Me saame kontrollida, kas inimesed üldse panevad seda tähele või ei pane. Kuidas seda paigutada, millist värvi ja mis suurusega, millisesse asukohta, et inimesed seda tähele paneks. Näiteks mõõdame miimikat. On olemas tarkvarad, mis filmivad inimese nägu. Näole aga kuvatakse punktide võrgustik ning selle alusel arvutatakse välja, kui palju on sel hetkel inimesel näos mingeid põhiemotsioone. Skaala ulatub nullist kuni üheni.

Teisena kasutame pilgujälgimist. Ka sellel ei ole ka otseselt sõnaga “neuro” midagi pistmist, aga tõepoolest — katsetest ilmneb, et mingid stiimulid tõmbavad inimeste tähelepanu rohkem ja nad vaatavad nende stiimulite poole enam.

Kokkuvõttes on neuroturundus optimeerimisvahend, mis töötab nii tootjate kui ka tarbijate jaoks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: