Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu arvutiteadlased hakkavad uues laboris värkvõrku uurima

Värkvõrk.
Värkvõrk. Autor/allikas: jeferrb/Creative Commons

Eesti Telekom ja Tartu ülikooli arvutiteaduse instituut sõlmisid koostöölepingu, et soodustada asjade interneti (internet of things; ingl) kui valdkonna teadus- ja arendustööle toetuvate uute äriideede loomist. Selleks arendatakse ka tudengite õppekeskkonda ja -võimalusi ning märtsikuus avatakse TÜ nutikeskkonna labor.

„Kui senini on internet peamiselt arvutite ja mobiilseadmete ühendamiseks, et võimaldada inimeste omavahelist suhtlust ja e-teenuseid, siis üha enam hakkavad interneti kaudu liidestuma ka asjad. Need on nutikad seadmed, mida võib kontrollida üle veebi nagu näiteks valgustus, turvaseadmed, köögiseadmed jne,“ selgitas asjade interneti ehk värkvõrgu olemust Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo.

Värkvõrk võimaldab luua targa keskkonna kodus ja töökohal läbi seadmete, mis teavad ise, kuidas käituda ning mida saab kontrollida keskselt üle võrgu.

Vilo sõnul on selles valdkonnas mitmeid uurimissuundi: „Praegu eeldab see nutika keskkonna loomist, kõiki standardeid ja programmeeritavaid liideseid ning üha enam puudutab see ka turvalisust. Lisaks on tekkimas võimalused ja vajadus nii majandusliku kokkuhoiu kui ka efektiivsete teenuste loomiseks.“

Nutikate seadmete keskkondadega tegelemiseks sisustab Eesti Telekom arvutiteaduse instituudi õppehoonesse näitlikud nutika kodu ja nutika kontori, kuhu paigaldatava tehnikaga hakkavad tööle nii uurimisrühmad kui ka tudengid. Labor avatakse selle aasta märtsis.


Eesti Telekomi arendusjuht Urmo Lehtsalu ütles, et ettevõte näeb suurt sünergiat teaduskoostöös Tartu ülikooli ja hiljuti välja hõigatud SmartEnCity targa linna projekti vahel.

„Kui koostöös ülikooliga saab panna suurt rõhku erinevate asjade koostoimimise ja turvalisuse süvauuringutele, siis SmartEnCity projekti raames saame selle tipptehnoloogilise lahenduse rakendada kohe tööle inimeste hüvanguks päris elukeskkonnas. Selliselt suudame pakkuda kõige suuremat koondväärtust just tavalistele inimestele, olles kindlad, et pakume tõestatult head lahendust,“ rääkis Lehtsalu.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: