Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Grafeeniga kaetud ämblikud toodavad ülisiidi

Ämblikuvõrk kastepiiskades.
Ämblikuvõrk kastepiiskades. Autor/allikas: Wikipedia.org

Ämblikusiid on peaaegu kõige tugevam looduslikult esinev materjal, mis inimesele teada. Grafeenina tuntud ühe aatomkihi paksuseid süsinikulehti võib pidada seevastu kõige tugevamaks inimeste loodud materjaliks. Ämblikega katseid teinud teadlased märgivad, et tehismaterjalidega kokku puutunud ämblikud punuvad tavapärasest oluliselt tugevamaid võrke.

Itaalias asuva Trento ülikooli materjaliteadlaste tehtud katse oli sirgjooneline. Nicola Pugno pihustas kolleegidega vastavat viite ja kümmet väriämbliku aerosooliga, mis koosnes kas 200-300-nanomeetrise läbimõõduga grafeeni osakestest või süsiniknanotorudest.

Mõnede ämblike siid kvaliteet muutus seepeale halvemaks, teiste kedruse tugevus kasvas aga oluliselt. Tugevaimate kiudude tugevus ületas liigi Caerostris darwini punutud võrgu niitide tugevust lausa 3,5 korda, C. darwini kedrus on omakorda kevlarist kümme korda tugevam.

Töörühm pole kindel, kuidas süsinik siidi tugevdas. Ühe võimalusena kleepusid süsiniknanotorud või grafeen siidi külge pärast selle väljutamist. Alternatiivselt ja Pugno hinnangul tõenäolisemalt jõudsid tehismaterjalid aga ämblike organismi, kus leidsid need rakendust siidi ühe allikmaterjalina. Igal juhul ei lõppenud katse ämblike jaoks kõige paremini – katsealustest neli surid juba enne võrgu punumist.

Pugno ja ta kolleegidega sõnul demonstreerib eksperiment, et niigi tugevaid bioonilisi materjale on võimalik grafeeni ja süsiniknanotorudega veelgi tugevamaks muuta.

Katset kirjeldatakse veebikeskkonnas ArXiv.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: