Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marsile lennata lootev astrofüüsik kahtleb Mars One'i kavatsustes

Joseph Roche.
Joseph Roche. Autor/allikas: ERR

Kümnekonna aasta pärast kolm meest ja naist Marsile saata lubanud vabaühendus Mars One äratas 2013. aastal tuhandete inimeste huvi. Saja viimase ühe otsa piletile kandideerija sekka pääsenud astrofüüsik nendib aga, et valikuprotsess on olnud seni ohtlikult puudulik ja ettevõtmise paratamatu läbikukkumine võib vähendada inimeste usku kosmose uurimisse ja teadusesse tervikuna.

Eelmise aasta oktoobris ka saates „Pealtnägija“ üles astunud Dublini Trinity College'i astrofüüsik Joseph Roche märkis võrguajakirjale Matter antud intervjuus, et meediaväljaanded kalduvad vabaühendus projekti suhtuma erilise kriitikameeleta. Näiteks Mars One pressiteate kohaselt teatas oma kandideerimissoovist üle 200 000 inimese. Hiljem selgus aga NBC Newsi uurimistöö tulemusel, et registreerimistasu maksis ning kandideerimiseks vajaliku video saatis vaid umbes 2800 inimest.

Ent sellest oluliselt ohtlikumaks peab ta asjaolu, et kandidaatidel näib olevat võimalus parandada enda positsiooni vabaühendust rahaliselt toetades. Mars One kogukonnaga liitudes hakatakse jagama selle liikmetele punkte, mille arv kasvab igasse järgmisesse vooru pääsedes. Samas saab nende arvu kasvatada aga ka ostes meeneid, näiteks T-särke ja plakateid.

Punktide arvu saab kasvatada lisaks annetustega. Näiteks said kandidaadid mõne aja eest kirja juhistega, milles julgustati neid osalema telesaadetes, kuid annetama 75 protsenti sellest saadud tuludest vabaühendusele. Ühenduse pressiesindaja märkis, et kuigi hiljuti avaldatud paremusjärjestus põhineb tõepoolest punktidel, ei mõjuta need rakendatavat valikuprotsessi.

Samal ajal pole Roche endiselt ühegi projektiga seotud inimesega näost näkku kohtunud. Kuigi mees pääses viimase saja sõelale jäänud kandidaadi hulka, on ta lisaks kandideerimisel nõutud küsimustikule vastamise ja videosõnumi salvestamisele saatnud ühendusele vaid tema enda perearsti poolt tehtud arstliku kontrolli tulemused ning pidanud vabaühenduse meditsiini valdkonna eest vastutava Nobert Kraftiga kümme minutit kestnud skype'i vestluse, mille käigus hinnati tema teadmisi eelnevalt saadetud kohustusliku kirjanduse osas.

Viimastel kuudel on Mars One'i kimbutanud ka teised mured. Vabaühendus plaanis selle enda hinnangul kuus miljardit dollarit maksma minevat missiooni suuresti rahastada selle kulgu kajastava tõsielusarja abil. Läbirääkimiste käigus ei suudetud aga projekti peamiseks partneriks olnud ettevõttega Endemol lepingutingimuste osas kokkuleppele jõuda. Möödunud kuul teatas aga projekti saadikuna kirjas olnud Nobeli laureaat Gerard Hooft, et mehitatud Marsi missioon on realistlik saja, mitte kümne aasta pärast.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: