Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Energiasalvesti saab lõimida riietesse

Foto: AlexanderAlUS/Wikimedia Commons

Mis oleks, kui riietesse saaks sisse lõimida kergeid ja paindlikke energiasalvesteid? Siis võiks riiete külge hõlpsasti panna ka mitmesuguseid kommunikatsiooniseadmeid, terviseseireaparaate või muud pisemat elektroonikat. Nüüd ongi Singapuri, Hiina ja Ameerika teadlased välja töötanud kiutaolise energiasalvesti, mida saab justkui nagu tavalist lõngajuppi riietesse kududa.

Tegu on superkondensaatoriga, mis koosneb grafeenist ja süsiniknanotorudest. Grafeenlehekesed ja nanotorud on nii tihkelt kokku pakitud, et salvestatava energia ruumiline tihedus võib küündida samale tasemele mõnede õhukeste liitiumpatareide omaga. Energiatihedus 6,3 µWh/mm3 on Nanyangi ülikooli, Tsinghua ülikooli ja Cape Western Reservi ülikooli teadlaste sõnul suurim, mis seni süsinikupõhistes superkondensaatorites saavutatud.

Kondensaatori eelis patarei ees on suurem laadimiskiirus ja suurem energiavabastuskiirus. Teadlased kirjutavad ajakirjas Nature Nanotechnology, et nad on loonud tervelt 50 meetri pikkusi painduvaid kondensaatorkiude. Nad kavatsevad uurimistööd jätkata ning leida võimalusi seesuguste energiasalvestite odavaks ja massiliseks tootmiseks kaubanduslikul otstarbel.

Rakendusi võib olla mitmeid, nagu juba viidatud, alates riietesse lõimitud terviseseirajatest, mis annavad patsiendi seisundist näiteks arstile teada, kuni sõjaväelase mundri küljes kantavate olulist infot kuvavate ekraanideni, mis saavad energiat siis neist kiudkondensaatoritest. Nii võiks vaat et isegi käpikutesse päikest kududa, muidugi õige väheke, et lumepall peos ei sulaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: