Osoon: Metsaasukate talveharjumused
Metsamees Vahur Sepp tutvustas, kuidas metsloomad talvel elavad. Ülevaate saab kobraste, põtrade, kitsede ja mäkrade eluviisidest.
Kobras kogub oma talvevarud veekogusse ja teeb kodu tiigi servale. Loomade jaoks on tähtsad kaks asja - et vesi oleks piisavalt kõrge ja et toitu jätkuks.
Põdrad endale toiduvarusid ei kogu ja söövad seda, mis talvises metsas ette juhtub - puukoort või peenemaid oksi. Suured loomad teevad süües palju lärmi ning seetõttu peavad einestamisel olema kiired. Kui toit kõhus, leivad nad mõne mõnusama koha, kus mäletsema hakata.
Kitsede heaolu sõltub otseselt talvest. Kui rohi kolletub, hakkab kits sööma metsa alt igihaljaid taimi, mustikat ja kanarbikku. Põllult maitsevad oras ja raps. Külm ei ole kitse jaoks nii kriitiline kui paks lumi. Nende jalad on liiga peenikesed, et endale lume alt toitu otsida - energiat kulub kraapimiseks rohkem kui saadud toit annab.
Mägrad hakkavad endale naha alla rasvakihti koguma juba suve teises pooles. Talve veedavad nad urus talveunes. Uruasunikel käivad talvel nende teadmata külas ka kährikud ja rebased.
Toimetaja: ERR-i teadusportaal