Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiirtoidu tarbimise ja depressiooni vahel on seos

Toitumine mõjutab ka vaimset tervist.
Toitumine mõjutab ka vaimset tervist. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Toimetas Kirsikka Kurg


Gran Canaria Las Palmase ja Granada ülikooli teadlased kinnitasid oma viimase uurimusega, et kaubanduslike valmis pagarimaiuste (saiakesed, sõõrikud jne) ja kiirtoidu (hamburgerid, kuumad viinerisaiad, pitsa) söömine on seotud depressiooniga. Nimelt on sagedastel kiir- ja valmistoodete tarbijatel 51% suurem tõenäosus depressiooni kujunemiseks. Veel enam, ilmnenud seos sõltub lineaarselt tarbitava kiirtoidu kogusest.

 

Uurimuse kohaselt on kõige rohkem kiirtoitu ja saiakesi tarbivad inimesed suurema tõenäosusega vallalised, kehaliselt vähem aktiivsed ja halbade toitumisharjumustega. Siia hulka kuulub vähene puuviljade, pähklite, kala, juurviljade ja oliiviõli tarbimine. Lisaks iseloomustab siia gruppi kuuluvaid inimesi sagedamini suitsetamine ja rohkem kui 45-tunnised töönädalad.

 

Uurimuses osales 8964 inimest, kellel polnud enne diagnoositud depressiooni. Keskmiselt 6 kuud kestnud vaatluse jooksul kujunes 493 inimesel välja depressioon ja/või nad alustasid antidepressantide võtmist. Varasemas sarnases uurimuses kujunes sama pika perioodi jooksul 12 059 inimesel välja 657 uut depressiooni juhtu. Siis oli kiirtoidu tarbijatel 42% suurem tõenäosus depressiooni kujunemiseks, viimases uuringus oli see protsent juba 51%.

 

Ekspertide sõnul on suhteliselt vähe teada, kuidas toitumisharjumused mõjutavad depressiooni kujunemist. Varasemad uuringud on näidanud, et teatud toitainetel, nagu B-grupi vitamiinidel ja omega rasvhapetel, on haigust ennetav roll.

 

Uurimuse juhtiv autor Almudea Sánchez-Villegas kinnitab, et kuigi edasised uuringud on vajalikud, võivad ebasoodsad toitumisharjumused mõjutada nii kehalist kui vaimset tervist.

 

Vaata veel: Link Between Fast Food and Depression Confirmed (Science Daily)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: