Aedoa lehtedega lutikate vastu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Aedubadelt on nii mõndagi õppida. Autor/allikas: hort.purdue.edu

Toimetaja Piret Ehrenpreis

Balkani rahvatarkus räägib, et voodilutikate vastu aitavad aedubade lehed. Nende pisikesed karvakesed võtavad lehele sammunud putuka hõlpsalt lõksu. Nüüd püüavad USA teadlased luua kunstlikult materjali, mis aedubade lehtede omadusi järele aimaks, vahendab Physorg.com.


Teadlaste huvi lutikatõrje võimaluste vastu on seda elavam, et need tüütud parasiidid on alustanud uut võidukäiku, muutudes nuhtluseks nii kodudes kui avalikes kohtades. Kuigi seni pole teateid, et nende vahendusel leviks haigusi, on nende hammustus ometi ebameeldivalt sügelev ning nende tabamine keeruline.


Lutikatõrjevahendeina kasutatakse nii külmutamist, kuumutamist, sügavpuhastavat tolmuimemist kui mürke. Paraku on need kõik kallid ja kindlat tulemust ei luba.


USA teadlased otsustasid järele proovida sajanditevanuse tarkuse Bulgaariast, Serbiast ja teistest Kagu-Euroopa riikidest. Selle järgi tuleb aedubade lehti puistada voodi ümbrusesse. Hommikul korjatakse lehed kokku ja põletatakse koos putukatega ära.


Teadlased selgitasid välja, et putukad jäävad lehtedele lõksu tänu sealsetele pisikestele konksukestega karvakestele, mis lutikate jalgu aheldavad.


Sellest teadmisest lähtuvalt püüavad teadlased töötada välja kunstmaterjali, mis neid omadusi matkiks. Paraku peatab sünteetiline materjal lutika esialgu üksnes ajutiselt. Pisikeste karvakeste ehk trihhoomide ehituse järele aimamine vajab veel parandamist.


Põhjus, miks kunstmaterjali loomisega ametis ollakse, on proosaline. Nimelt kuivavad aedubade lehed kiiresti ning seetõttu pole neist pikalt abi. Samuti ei saa neid kuigi hõlpsalt kasutada mujal kui põrandal. Sünteetiline materjal võiks pakkuda mürgivaba alternatiivi kõigile teistele tõrjevahenditele.


Vastav artikkel ilmus ajakirjas Journal of the Royal Society Interface.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: