Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hulgiskleroos tabab maailmas 2,3 miljonit inimest

Hulgiskleroos on närvisüsteemi haigus, mille korral autoimmuunne põletik hävitab närvirakke ümbritsevat müeliini.
Hulgiskleroos on närvisüsteemi haigus, mille korral autoimmuunne põletik hävitab närvirakke ümbritsevat müeliini. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Sel nädalal avaldatud ülevaade näitas, et hulgiskleroosi diagnoosiga inimeste arv on üle kogu maailma viimase viie aasta jooksul 10% tõusnud, küündides 2,3 miljonini.

 

Kurnav närvisüsteemi haigus mõjutab naisi kaks korda rohkem kui mehi ning tema esinevus on maailma eri paigus väga erinev.

 

Hulgiskleroosi (ehk sclerosis multiplexi, SM) esineb kõige rohkem Põhja-Ameerikas ja Euroopas, vastavalt 140 ja 108 haigusjuhtu 100 000 inimese kohta; Sahara-taguses Aafrikas on esinemus vaid 2,1 juhtu 100 000 elaniku kohta. Sellised andmed toodi välja SM-i Rahvusvahelise Föderatsiooni 2013. aasta atlases.

 

SM avaldub oluliselt sagedamini kõrgetel laiuskraadidel; nii on tema suurim esinemus Euroopas Rootsis ning Ladina-Ameerikas Argentiinas. Esinemissageduse seos laiuskraadidega on ebaselge; on arvatud, et kokkupuude päikesevalgusega võib alandada haiguse avaldumist.

 

Hiljutine ülevaade tõi välja ka spetsiaalse meditsiinilise koolituse saanud ekspertide hulga suurenemise; aju skaneeringuteks vajalike magnetresonantstomograafide arv on arenguriikides kahekordistunud. Samas valitseb siiski oluline ebavõrdsus moodsate ravimite kättesaadavuses.

 

SM-i ravi on viimastel aastatel palju täiustunud, lisandunud on uue põlvkonna suukaudseid ravimeid, mis pakuvad tõhusat alternatiivi vanematele süstimise teel manustatavatele rohtudele.

 

Loe lisa: Multiple sclerosis cases hit 2.3 million worldwide (Fox News)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: