Siidiussid teevad nüüd puhast ämblikuniiti
Aegade algusest peale on siidiussid ikka teinud siidiniiti ja ämblikud ämblikuniiti. Nüüd aga on osavad Hiina teadlased pannud siidiussid puhast ämblikuniiti tegema. Selleks ei läinudki vaja muud, kui muuta siidiussidel mõned geenid.
Võib ju küsida, miks on üleüldse vaja siidiusse ämblikuniiti tegema panna. Kuid võib ka vastata: ämblikuniidil on kasulikke omadusi, mida siidiniidil sellisel määral ei ole.
Ämblikuniidist saab teha näiteks kirurgilist õmblusniiti või kuulikindlaid veste. Ämblikuniit on ülitugev materjal, kui ta jämedamateks köiteks kokku põimida.
Ent paraku on ämblikke kasvanduses pidada palju raskem kui siidiusse. Ämblikud käituvad liiga etteaimamatult ja kipuvad alatasa üksteisele kallale.
Siin tulevadki appi Junpeng Mi Shanghaist Donghua Ülikoolist ja ta kolleegid, kes on kavala geenimanipulatsiooni abiga saanud siidiussid tootma niiti, mille koostis ja ülesehitus kattub täiel määral ämblikuniidi omaga. Niidi pinnal on isegi samasugune kaitsekate nagu päris ämblikuniidil.
Teadlased valmistasid siidiusside tehtud ämblikuniidist ka kirurgilist niiti ja õmblesid sellega kokku rottidele tehtud lõikehaavu. Selgus, et haavad paranesidki paremini kui tavapärase nailonniidiga kokku õmmeldud haavad.
Teadlased on ennegi siidiussi niidigeene ses suunas muundanud, kuid sajaprotsendiliselt originaalitruu ämblikuniidi saamiseni ei ole neist keegi varem kunagi jõudnud.
Mi ja ta kaaslased kasutasid tänapäeva kõige edumeelsemat geenitoimetusmeetodit CRISPR, oma tulemusist kirjutavad aga materjaliteaduse ajakirjas Matter.