Asteroidilt leiti vitamiini
Jaapani teadlased, kes on uurinud asteroid Ryugult Maale toodud proove, annavad teada, et sel väikesel taevakehal leiduvate orgaaniliste ühendite seas tuleb ette mõni sellinegi, mida pigem võiks olla ootuspärane leida mõne maise elusolendi seest.
Yasuhiro Oba Hokkaido Ülikoolist, Yoshinori Takano Keio Ülikoolist ja nende kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature Communicatons, et Ryugu proovidest on tuvastatud muu hulgas näiteks uratsiili ja niatsiini.
Uratsiil on üks neljast lämmastikalusest, millest meil Maal on ehitatud elusolendite geeniinfo aktiveerimiseks vajalik ribonukleiinhappe makromolekul ehk RNA; just uratsiili olemasolu eristab muide RNA-d DNA-st.
Niatsiin aga, mida nimetatakse ka nikotiinhappeks või nikotiiniamiidiks, on tuntud ka kui üks vitamiini B3 vorme, ja sellisena meil Maal vajalik elusolendite ainevahetuse toimimiseks.
Asteroid Ryugu on Maa-lähedane asteroid läbimõõduga 900 meetrit, mille juures veetis aastail 2018 ja 2019 toimekalt aega Jaapani kosmoseaparaat Hayabusa2.
Ryugu pinnalt võetud proovid poetas Hayabusa2 aastal 2020 kapsli sees Austraaliasse, sööstes ise Maast mööda ja asudes teele veel ühe Maa-lähedase asteroidi, mõnekümnemeetrise läbimõõduga taevakeha 1998 KY26 poole.
Oba, Takano ja kolleegide avastus annab uut tõendust selle kohta, et eluks vajalikke aineid tekib ka kaugel kosmoses, kust neid võib meteoriitide koosseisus vabalt ka Maale sattuda.
Mõnedest süsinikurikastest meteoriitidest ongi teadlased juba varemgi lämmastikaluseid ja vitamiinegi leidnud, kuid Maale kukkunud meteoriitide puhul jääb alati üles kahtlus, et nad võivad olla juba maiste ainetega saastunud.
Ryugu proovid saabusid aga Maale tihedalt suletud kapslis ja nende siinne saastumine on välistatud.
Peale uratsiili ja niatsiini märkasid teadlased Ryugu proovides ka muid orgaanilisi molekule nagu aminohappeid, amiine ja karboksüülhappeid.