Keskkonnasõbralik nutipasta võtab potis õige kuju
Pastaroogi on väga mitmesuguseid: torujad penned, kruvijad fusillid, lintjad tagliatelled, liblikjad farfalled. Mure on aga selles, et pastatoodete transpordil veetakse tihtilugu rohkesti õhku, makaronide puhul näiteks on õhku pakis umbes 60 protsenti.
See tähendab, et ka pakendimaterjali kulub selle võrra rohkem, autokasti mahub aga pastat vähem. Süsinikujalajälg sellest ainult kasvab, kliima soojeneb, loodus kannatab.
Ameerika ja Hiina teadlased on välja mõelnud lahenduse, kuidas saab pastat pakkida ja vedada lamedate kahemõõtmeliste plaadikeste kujul, mis köögis keetmisel paisudes ja pehmenedes omandavad harjumuspärase kolmemõõtmelise vormi.
Niisugune muundumine on saavutatud peenikeste, vähem kui millimeetri laiuste vagudega, mis pastatüki pinnale sobivaisse kohtadesse on veetud.
Vagude piirkonnas suureneb pasta eripindala, need piirkonnad imavad rohkem vett ja paisuvad kiiremini. Nii muutub ka pastatükkide kuju just selliseks, nagu vaja.
Wen Wang Pennsylvaniast Carnegie Melloni Ülikoolist ja ta kolleegid valmistasid pastat ehtsalt itaaliapärasest tainast, mis koosnes ainult jahust ja veest. Ainsaks lisameetmeks tavalise pastateoga võrreldes oligi vagude vedamine.
Wang ja kaasautorid kirjutavad uurimistööst ajakirjas Science Advances, Wang ise aga on nüüd juba tööle asunud maailma suurimasse toiduettevõttesse Nestle.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa