Sokkidega võib lähitulevikus telefoni laadida

Foto: PHELAN EBENHACK/REUTERS/SCANPIX

Singapuri riikliku ülikooli teadlased on leiutanud iselaadivad sokid, millele annavad elektritoidet selle kandja sammud ja mis võimaldavad jälgida jalutuskäikude mustreid ja varustada elektriga ka kantavaid seadmeid, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Sokid on kaetud elektrit juhtiva materjaliga ja nende omavaheline kokkupuude või kontakt põranda või jalatsitega tekitab staatilisest elektrist väikese elektrivoolu.

Saadud energiat saab siis kas säilitada või kasutada teiste kantavate seadmete elektriga varustamiseks, ütles Minglu Zhu Singapuri riiklikust ülikoolist, üks sokkide loojaid.

Seda kontaktelektrifitseerimisprotsessi nimetatakse triboelektriliseks efektiks ja see on põhjus, miks inimesed mõnikord saavad metallobjekti puudutamisel elektrilöögi.

Sokkidesse on paigaldatud kiibid, mis tunnetavad survet. Need jälgivad liikumist, treeningu intensiivsust ja isegi inimeste kõndimist mõjutavaid meditsiinilisi seisundeid, nagu Parkinsoni tõbi.

"Parkinsoni tõbe on raske hinnata tavalise arstliku läbivaatuse käigus," ütleb Zhu. Jälgides pidevalt kõrvalekaldeid kõndimismustrites, võivad sokid olla abiks selle diagnoosimisel.

Sokkides on juhtmestik kui selline olemas, kuid kuna need juhtmed on palju õhemad kui lõng, millest sokid on valmistatud, siis neid kerge peita.

"Pesemine ei mõjuta soki tundlikkusvõimet," ütles Zhu. Aga see muudab elektrit juhtivat kihti õhemaks, vähendades seega soki loodud energia hulka.

Praegu ei genereeri sokid piisavalt energiat, et kantavaid seadmeid peale kiibi pidevalt toita. Kuid meeskond kavatseb selle suutlikkuse tulevikus lisada.

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: