Mis on õhk-õhk tüüpi rakett ja mida ta teeb? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

AMRAAM-tüüpi raketi laadimine hävitajale.
AMRAAM-tüüpi raketi laadimine hävitajale. Autor/allikas: Staff Sergeant Vince Parker (USAF)/Wikimedia Commons

Teisipäeval tulistas Hispaania hävitaja eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAAM, mis tekitas palju segadust. ERR Novaator annab lühiülevaate, mis raketiga on tegu.

AMRAAM-tüüpi rakett (i.k Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) tüüpi rakett on 3,7 meetri pikkune ja kaalub 152 kilogrammi. Selles võib olla paarkümmend kilogrammi lõhkeainet.

See võib lennata kuni 4900 km/tunnis. Lihtne arvutus näitab, et kui "vahejuhtum leidis aset" ehk rakett tulistati välja Pangodi kohal Otepääl kell 15.44, siis raketi oletatavasse asukohta Tartust 40 km põhjas, mis on ligikaudu 60 km kaugusel algpunktist, siis pidi rakett selle kiiruse juures jõudma juba vähem kui minutiga, ligikaudu 44 sekundiga.

See selgitab ka Tartu elanike teateid, kes umbes juba 15.45 ajal kuulsid tähelepanuväärselt valju pauku või "tummist kärakat".  

AMRAAM-tüüpi rakett USA Õhuväemuuseumis. Autor: Lorax/Wikimedia Commons

Tegu on nn tulista ja unusta (i.k fire and forget) tüüpi raketiga, mis on radarjuhitav. Mida tähendab "tulista ja unusta"? Selleks on vaja selgitada, kuidas seda raketti juhitakse.

AMRAAM-tüüpi raketi väljatulistamine käib kahes järgus. Esmalt annab hävitaja raketile andmestiku sihtmärgi ehk teise õhusõiduki asukoha, kiiruse ja suuna kohta ning "kinnitab" selle lennuki radaril.

Pärast väljatulistamist saadab lennuk raketile iga natukese aja tagant infot sihtmärgi liikumise suuna ja kiiruse kohta, mille abil rakett muudab vastavalt sihtmärgile suunda.

Kuna raketil on ka oma radar ja kui rakett jõuab juba sihtmärgile piisavalt lähendale, saab ta hakkama iseseisvalt, kui sihtmärk jõuab raketi radarile. "Tulista ja unusta" tähendabki seega raketi võimekust jõuda iseseisvalt sihtmärgini, enamasti teise hävitajani.

Järgnevas videos on näha AMRAAM-tüüpi raketi väljatulistamine aegluubis:

AMRAAM-tüüpi raketi lennuraadius sõltub tüübist, mis tähendab, et vanemad seda tüüpi raketid lendavad ligikaudu 55 km kaugusele, uuemat tüüpi raketid aga võivad lennata kuni 180 kilomeetri kaugusele. Kuivõrd AMRAAM-tüüpi rakette kasutatakse enamasti juba lähedale jõudnud vaenlase hävitajate tabamiseks, siis kõige tõhusam on nende kasutamine paarikümne kilomeetri raadiuses.

Erinevatel andmetel võib üks selline rakett maksta 300 000 dollarist kuni 1,7 miljoni dollarini, viimane hind käib nende rakettide kohta, mis on kõige uuemate kohandustega. Neid rakette kasutab maailmas 35 riiki.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: