Tartu Ülikool võttis vastu esimese robottudengi

TÜ uus tudeng Pepper ja tema meeskond.
TÜ uus tudeng Pepper ja tema meeskond. Autor/allikas: Mariana Raudsepp

Tänavu veebruaris saabus Tartu Ülikooli täiesti uutmoodi tudeng: robot Pepper.

Enne õpinguid võttis Pepper Telia peakontoris külalisi vastu. Semestri lõpuks peaks tal olema mitmesugused uued oskused ja teadmised, mis aitavad tal inimestega senisest veelgi paremini suhelda.

Pepper on Jaapani firmas SoftBank toodetud humanoidrobot, mille funktsioonina on tootja näinud ette inimestele seltsi pakkumise.

Pepper kuulub ettevõtetele uuenduslikke tehnoloogilisi lahendusi pakkuvale Hansabile, tema õpinguid Tartus toetab Telia. Pepperi õpingutest saab esimene rahastatud projektipõhine praktika Tartu Ülikoolis.

“Tartu Ülikool on asunud jõuliselt tegelema erinevat tüüpi praktika lõimimisega kõikidesse õppekavadesse. Projektipõhine praktika, kus lahendatakse mõne ettevõtte või asutuse probleemi, on meil veel katsetamisjärgus. Pepper on meie esimene edulugu, mis võiks julgustada nii ettevõtteid kui ka TÜ instituute rakendama projektipõhist praktikat ulatuslikumalt,“ tervitas TÜ õppeprorektor Anneli Saro uut “üliõpilast“ rõõmuga.

Tartu Ülikoolis osaleb uue üliõpilase Pepperi koolitamises viis robootikatudengit, keda juhendab dotsent Karl Kruusamäe.

Kruusamäe selgitas: “Pepper asub uusi teadmisi omandama üheskoos TÜ robootika ja arvutitehnika õppekavade üliõpilastega. Teatavasti on areng kõige kiirem koostööd tehes.

Ühelt poolt õpetavad meie üliõpilased Pepperile, kuidas suhelda inimestega nii füüsilises kui ka virtuaalreaalsuses lihtsasti mõistetaval moel. Samal ajal õpivad üliõpilased praktilise kogemuse kaudu, kuidas etteantud nõuetest lähtuvalt arendada tehnoloogiliselt keerukaid robotsüsteeme.“

“Tänu meie koostööle Tartu Ülikooliga saavad üliõpilased praktilisi robootikakogemusi ja ühtlasi kasvab Eesti võimekus luua selles vallas lahendusi,“ sõnas Telia asjade interneti valdkonna juht Toomas Kärner.

Kärner kommenteeris Telia ootusi projektile järgmiselt: "Me ootame, et koostöös Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi, Telia ja Hansabiga arendame Pepperi uuele tasemele, mis poleks enam piiratud tema sisse tehases pandud tarkusega, vaid võimaldaks tal teha tunduvalt rohkem. Liiga palju kaarte ma praegu avada ei tahaks, kuna projekti lõpuks peab jääma ka üllatusi.

Lihtsalt öeldes soovime, et Pepper suudaks teha seda, mida pole veel mitte ükski teine Pepper maailmas teha suutnud, ning et inimesed saaksid temaga suhelda samuti täiesti uues kontekstis.“

Pepperi tõi 2018. aasta kevadsemestriks Tartu Ülikooli õppima TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus. Pepper ei pea ennast kindlasti üksi tundma, sest seltsi pakuvad talle lisaks tudengitele ka teised ülikooli robotid, näiteks tootmises töötavad KUKA, Universal Robots ja Franka Emika manipulaatorid, inimesi jäljendavad Sanbot ja Nao humanoidid ning hariduslikud robotid, nagu mBotid ja robotondid.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: