Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Esimese nutika spetsialiseerumise rakendusuuringu toetuse sai Click & Grow

Click & Grow nutikas taimepott.
Click & Grow nutikas taimepott. Autor/allikas: Elina Mark/Wikimedia Commons

2009. aastal asutatud Click & Grow toodab nutikaid taimepotte. Koos Tartu ülikooli füüsika instituudiga sai ettevõte 176 400 eurot, et arendada edasi taimede toitekeskkonda ja vähendada eel-idandatud taimekapslite tootmisomahinda.

Click & Grow tehnoloogia võimaldab kasvatada nii maitseürte, vilju kui ka lilli ilma erilise hooleta. Ettevõtte tehnoloogia teeb unikaalseks ja uuenduslikuks stabiliseeritud toitekeskkonna tehnoloogia SmartSoil (kasvusubstraat), mis võimaldab kasvatada taimi ka väga keerulistes oludes ning sealjuures olulisemalt säästlikumalt kui näiteks hüdropoonika (taimede kasvatamine vedelatel toitesegudel) ning aeropoonika (vesiaianduse arendus, kus ei kasutada kasvukeskkonda üldse).

Uuringuprojekti raames jätkatakse SmartSoili kasvusubstraadi edasiarendust. Eesmärk on parandada substraadi ehk toitekeskkonna püsivust ja koostist, muuta vormindamimist ning tootmisprotsessi efektiivsemaks.

Praegu toodetes kasutatav taimekasvatus-substraat põhineb kookosfiibritel, mis seotakse omavahel polümeermaterjaliga. Tehnoloogia on lihtne, madala tootmise omahinnaga ja inimesele ohutu.

Siiski soovib ettevõte asendada polümeermaterjali sarnaste omadustega, kuid loodusliku, biolaguneva ning odavama komposiitmaterjali vastu. Tehnoloogia edasiarenduse tulemusena suudab Click & Grow alandada oma peamise müügiartikli – eel-idandatud taimekapslite tootmisomahinda vähemalt 10%.

Koostöö Tartu ülikooliga aitab teadmispõhiselt süveneda erinevate kasvumaterjalide ja koostiste toimivusse, sobivusse ning seeläbi kogu taime kasvatusprotsessi oluliselt lihtsustada. See aitab suurendada taimevalikut ka loodetavasti muudab kogu toidutööstuse oluliselt efektsiivsemaks ning säästlikumaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: