Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna teadlased sobitavad militaarkaamerat tsiviilellu

TTÜ
TTÜ Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinna tehnikaülikool teadurite käsutusse jõudsid kolm haruldast tehnoloogiavaldkonna seadet, mille seas on ka veel kolme-nelja aasta eest vaid militaarkäibes olnud hüperspektraalkaamera.

EAS-i ja Tehnopoli toel hangitud komplekt hüperspektraal- ja lähiinfrapunakaameratests hõlmavad kogu nähtava ning infrapuna valgusspektri ning komplekt aitab luua pildi, kus igal pikslil on täielik spektraalne teave nii valguse silmaga nähtavast osast kui ka infrapunasest spektrist ja võimaldab näiteks loodusfooni taustal avastada sinna mitte kuuluvaid tehislikke objekte isegi kui need on osavalt varjatud, kirjutab Postimees.

"Selle kaameraga saab tuvastada kõikvõimalikke materjale ja vedelikke ning monitoorida ka sündmusi - alates veoreostusest ja lõpetades metsa kadunud inimesega," ütles TTÜ doktorant Martin Jürise.

Üldkokkuvõttes saab kaameraid kasutada saastetundliku keskkonna muutuste uurimisel, maastiku kaardistamisel või looduskatastroofide kahjustuste hindamisel ning on võimalus maastikukujutiste arhiivis võrrelda ja mõõta suurt hulka muutusi, mis on aset leidnud mingis vaadeldavas piirkonnas.

Mis puutub kasutuskaugust, siis Jürise sõnul on ta ise tuvastanud inimese riiete spektri metsapiirilt näiteks kilomeetri kauguselt, kuid põhitestid on seni jäänud siiski 15-25 meetri piiresse.

Kaamera kasutusvaldkond on tema sõnul eelpool kirjeldatuga võrreldes aga märgatavamalt laiem, näiteks kui tuleb kindlaks teha, kas kaks väga sarnast ainet on ikkagi identsed, siis tuleb need vaid kaameraga sisse skannida ja ekraanil on selgelt näha, kas tegemist on sama materjaliga või ei ole ning tööstuses on võimalik teha veel näiteks kvaliteedikontrolli või võrrelda erinevate materjalide või vedelike omadusi.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: