Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mitte niivõrd noor Eesti teadus: energia talletaja liikumisest südame elumuse parandamiseni

Marko Vendelin.
Marko Vendelin. Autor/allikas: ERR

Mõned inimese rakud peavad töötama kogu aeg ja pidevalt. Näiteks inimese südamelihasrakud tarbivad selle käigus päevas umbes kuue kilogrammi jagu ATP'dena tuntud universaalset energia talletajat. Kuidas rakus ainevahetusprotsessid rakus täpselt käivad, seda uurivad Tallinna tehnikaülikooli küberneetika instituudi teadlased.

Külalisesinejana konverentsil ''Eesti noorteadlased välismaal'' üles astunud Marko Vendelin märkis, et uuringud võiksid aidata parandada rakkude tööd näiteks pärast infarkti. Selleks tuleb aga kõigepealt mõista, mis rakkudes üleüldse toimub. Näiteks võivad vere juurdevoolu vähenemise tagajärjel moodustuda rakkudes takistused, mis segavad mitokondritest teele asuvate ATP-de jõudmist ATPaasidena tuntud ensüümideni. Difusioonitakistused mõjutavad aga otseselt südame elumust.

Vendelin töötas kolleegidega välja uudse tehnika, mis võimaldab eristada kahte erinevat tüüpi takistusi. Seejuures näitasid nad, et võrdselt tähtsat rolli mängivad nii spetsiaalsete mitokondriaalsete pooride sulgumine kui ka veel tundmatuks jäävad tsütoplasmas leiduvad barjäärid. Tulevikus võiks teooria alusel ATP-e difusioonikiiruse spetsiaalsete teraapiatega mõjutamine elumust tõsta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: