Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Graafik: 123456, passw0rd ja teised aasta populaarseimad salasõnad

Inimesed ongi lambad?
Inimesed ongi lambad? Autor/allikas: Stefan Powell/Creative Commons

Väidetavalt mainitakse Piiblis lammast rohkem kui 500 korral. Lamba mainimise sagedus ületab, kuulsas maailma toimimisõpetuses kõikide teiste loomade nimetamist. Tõenäoliselt on põhjus selles, et väga paljudel juhtudel mõeldakse lamba all inimest.

Jumalal pidi olema informatsiooni sellise lammast halvustava võrdluse kasutamiseks. Kuid see on üks väheseid asju, mida me ei taha välja uurida, kuigi kõikides teistes sfäärides püüame aru saada, kuidas on kõigevägevam maailma toimimist korraldanud.

Inimene teostab olulise osa ärkveloldud tegevustest küberruumis. Järelikult on sinna koondunud oluline osa inimeste lisandväärtuse loomisest ja väärtuste akumulatsioonist. Sellest tulenevalt koondub küberruumi üha rohkem kuritegevust. Valdkonda uuriva Juniperi raporti põhjal jõuab aastaks 2019 küberkuritegevuse maht 2,1 triljoni USA dollarini. Möödunud aastal hinnati globaalse küberkuritegevuse mahuks umbes 445 miljardit USD.

Olulise osa kirjeldatud kuritegevusest moodustab andmevargus. Sellele eelneb loata sissetung andmete juurde. Teise sama valdkonda uuriva Ponemoni Instituudi koostatud raporti järgi, milles vaadeldakse 58 USA näidisorganisatsiooni olukorda väidetakse, et lõppenud 2015. aastal oli valimi keskmiseks küberkuritegevuse põhjustatud kahjumiks 15 miljonit dollarit.

Kõrvutades analüüsi tulemusi aegreas, kujuneb viimase aja kasvuks 19 protsenti aastas. Kuue aasta jooksul on kahjum kasvanud 82 protsenti. Seega on tegemist tõusva trendiga. Infoturbefirma McAfee hinnangul (pdf) võib kaotada Euroopa Liidus küberkuritegevuse tulemusel töökoha 150 000 inimest. Sõnum peaks olema selge ja rohkem näiteid pole vaja.

Küll aga on vaja rääkida sellest, kuidas inimesed enda digitaalset keskkonda kaitsevad. Tavakodaniku peamiseks meetmeks on salasõna, sest keskkond, millesse selle sõnaga pääseb luuakse spetsialistide poolt, kellest suur hulk kuulub kindlasti jumalakarja, tänu kelle tegemata või halvasti tehtud tööle on varaste kätte sattunud sadade miljonite inimeste elektroonilises vormis andmed.

Halva asja juures on see hõbedane ääris, et varastatud andmetest omakorda avalikkusesse lekkinutest on võimalik midagi õppida. Kuigi seda pigem ei tehta, sest õppimine peaks peegelduma samades andmetes. Jutt käib salasõnadst.

Just äsja tutvustas SplashData oma iga-aastast populaarsemate salasõnade ülevaadet. Esimesel kohal on endiselt numbrikombinatsioon ühest kuueni. Teisel kohal on muutumatuna sõna ''password''. Kolmandale kohale on tõusnud numbrijada ühest kaheksani, viidates laiskuse süvenemisele ja omamoodi kurjategijate suhtes osutavale lahkusele. Igal juhul ei kajasta see signaal midagi ohu tajumise suurenemisest ega julgusta iga-aastaste turvaliste salasõnade kampaaniate korraldajaid oma tegevusele motivatsiooni otsima.

Graafikul viitab tumesinine eelmise aastaga võrreldes endist positsiooni säilitanud salasõnale, roheline tõusjale, punane langejale ja helesinine uustulnukale. Ristküliku pindala kohale edetabelis.

Samas pakub salasõnade analüüs võimaluse õngitseda digikultuuris osalejate ajust mitteametliku õppimise märke. Nimelt on populaarsemate sõnade edetabelisse lisandunud mõned uued sõnad ja kombinatsioonid. Uustulnukateks esimese 25 hulgas on näiteks 21. kohal ''princess'', 23. ''solo'' ja 25. ''starwars'', viidates ''Tähtede Sõja'' kauaoodatud filmilinastuse mõjule. Mõneti tervistavaks nihkeks võib pidada uue sisenejana sõna ''passw0rd'' milles ''o'' asemel on null.

Analoogselt on populaarseks saanud klaviatuurikombinatsioonid, milles sisestatakse ülemise klahvirea sümbolid ''q..p'' või liigutakse vasakult alla ja saadakse ''1qaz2wsx''. Kelle huultele kipub nüüd hüüatus, et tema kasutab juba ammu sellist ''kavalust'', siis oleks parem, kui ta oleks kuss, sest inimene, kes arvab, et küberkurjategijad ei ole näinud arvutiklaviatuuri, on ilmselt väärt vähemalt kuriteo matkimise õppetundi.

Paraku leiab populaarsemate võtmesõnade uuenduste seast 11. kohale tõusnud sõna ''welcome'', 20. kohalt sõna ''login'' ja tuhanded inimesed on otsustanud senise kuuendal kohal püsinud numbrijada ühest üheksani täiendada lõppu lisatava nulliga. See geniaalselt pikk ja keeruline salasõna saavutas 12. koha. Kas nüüd hakkab koitma, miks Jumal võrdles inimest lambaga?

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates Portaal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Portaal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: