Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video: tudengivormel testib Eesti noorte inseneride loomingut tippkonkurentsis

Foto: Siim Lõvi /ERR

Formula student Team Tallinn ehk Tallinna Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli üliõpilastest koosnev vormelimeeskond sai alguse 2006. aastal ning pea kümne aastase tegutsemise jooksul on meeskonnast läbi käinud inseneeria, masinaehituse ja tootearenduse tudengid on suutnud kokku panna kaheksa vormel-tüüpi sõiduvahendit.

Formula student võistluse idee on pärit USA-st, kus sari on toimunud pea kolm aastakümmet. Seejuures on oluline, et tegemist pole vaid võidusõidusarjaga, vaid peaasjalikult pööratakse tähelepanu just vormelite ehitamisega seotud tootearendusele.

FS Team Tallinn meeskonna kapteni Sander Tomsoni sõnul toob tudengi vormeli tootearendusvõistlus kokku kõik maailma tugevaimad tehnikaülikoolid. "Tänaseks tegutseb maailmas kokku pea 600 meeskonda," ütles Tomson.

ERR-i teadusportaalil Novaator oli võimalus lähemalt tutvuda Eesti tudengivormeli meeskonna tänavuse ja eelmise aasta mudeliga, mis kannavad vastavalt loomisaastale nimesid FEST14 ja FEST15. FEST on lühend sõnapaarist Formula Estonia.

FEST14 - auto, mis näitab elektriautode tulevikupotentsiaali

2012. aastaks oli Tallinna meeskond sisepõlemismootoriga vormeleid arendades töötanud end sellel alal kõrgeimale võimalikule tasemele, seega loogilise jätkuna alustati 2013. aastal elektrivormelite arendusega. FEST14 on teine elektrivormel, mille Eesti tudengid on ehitanud. "2014 aasta Itaalia etapi üldvõit on hea tõestus sellest, kui konkurentsivõimeline FEST14 oli," räägib Tomson.

"Meeskond tegi kahe aastaga nii suure töö, et ehitati elektrivormel, mis oli vastupidav, aga ka kiire, ja ta on tänapäevani kiire, mistõttu on FEST14 vormeliga hea näidata elektriautode turu ülevõtmise võimekust," selgitab tudengivormeli meeskonna kapten.

Kõik FS Team Tallinn toetajad, kes on saanud elektrivormeliga sõita, on saanud Tomsoni sõnul "vau-efekti" kätte. "Pärast selle autoga sõitmist vaadatakse Teslale juba teise pilguga," märgib Tomson.

2014. aasta võistlusauto tagumised rattad arendavad pöördemomenti üle 1100 njuutonmeetri. "250-kilogrammise auto kohta on see meeletult palju," nendib Tomson. Meeskonna kapten aga tõdeb, et FEST14 puhul oli mass jaotunud ebavõrdselt külgedele, mistõttu 2015. aasta vormelil toodi elektriautole vajalik akupakk juhi selja taha, mis omakorda tõi massi tagasi auto keskele ja parandas auto juhitavust.

"Sellised väikesed nüansid mängivad hästi palju rolli, kui sa sõidad autoga, mis kiirendab nullist sajani umbes 2,5 sekundiga ning peab ka seda kurvis tegema," selgitas Tomson. Kogu võistlussarja üks peamisi põhimõtteid ongi ehitada hästi juhitav ja dünaamiline sõiduvahend.

Uuendusi soovitakse testida tippkonkurentsis

Tuntud võidusõidusarja F1 autod on tudengite poolt ehitatud elektrivormelitest küll kordades suuremad, kuid Formula student sarjas toimuvad võidussõidu etapid näevad ka pisut teistsugused välja.

"Need rajad on hoopis tehnilisemad, mistõttu seisneb kogu võistlusauto isikupära selles, millistel radadel me sellega võistleme," räägib Tomson. Kokku osaleb FS Team Tallinn igal hooajal umbes kolmel või neljal võistlusetapil.

Meeskond paneb kalendri kokku varakult ja tavaliselt valitakse need etapid, kus on konkurents tugevam. "Me tahame alati võistelda maailmatippudega," toonitab Tomson. Samuti püstitab meeskond igal aastal uusi väljakutseid tootearenduse osas.

Tänavuse aasta mudel FEST15, millest tuleb juttu käesoleva loo teises osas, on juba palju keerulisem jõuülekande, kandmiku ja palju muu poolest. "Uus auto on ka keerulisem elektroonika poolest, sest tahame igal aastal järjest rohkem elektroonikat ise teha," vihjab Tomson.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: