Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

15. juunil 1667 tehti esimene vereülekanne

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

15. juunil 1667 tegi Prantsusmaa Louis XIV ihuarst Jean-Baptiste Denys esimese vereülekande. Mõnede allikate kohaselt jõudis prantslasest ette inglane Richard Lower, päästes samal aastal vereülekandega 15-aastase poisi elu.

Denys või Lower ei kasutanud aga seejuures mitte inimese, vaid lamba verd. Patsiendid jäid aga ellu ja paranesid täielikult. Ellu jäi ka hiljem lamba verd saanud tööline. Allergilist reaktsiooni ei tekkinud vaid tänu õnnelikule juhusele.

Lamba veri ei aidanud aga Denysi järgnevaid patsiente sh Rootsi parunit Gustav Blonde'i ja hulluks kuulutatud Antoine Mauroyd. Mauroy abikaasa süüdistas Denysi isegi mõrvas, kuid mees kuulutati süütuks. Mõrva eest läks hoopis vangi hoopis ta ise, kui selgus, et mees suri arseenimürgitusse. Sellele vaatamata otsustas Denys arstiameti maha panna.

Ajastu loodusuurijad ega arstiteadlased polnud veel liikidevaheliste vereülekannetega seonduvatest ohtudest teadlikud, rääkimata tõdemusest, et inimestel on erinevad veregrupid. Igal juhul otsustati vereülekanded läbikukkumiste valguses keelustada

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: