Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

26. mail 1908 leiti Lähis-Idast naftat  

26. mail 1908 leidis Anglo-Pärsia naftakompanii APOC ekspeditsioon tänapäeva Iraani aladelt esimese suurema naftamaardla, mis andis hoogu üldisemale piirkonna naftavarude kaardistamisele ja nendest nafta ammutamisele. Koloniaalpoliitika viljad mõjutavad maailma julgeolekut tänapäevani.

Inglane William D'Arcy sai loa Pärsiast nafta otsimiseks juba 1901. aastal. Mehe volitusel piirkonnas uuringuid teostava George Reynoldsi otsingud jäid aga viljatuks. Seitse aastat hiljem oli D'Arcy pantinud juba oma kaks maamaja ja Londoni mõisa. Pärsias hakkas kompanii palgatud töötajaid vallandama. Rahahädas D'Arcy teatas Reynoldsile 1908. aastal, et tal on võimalik rajada vaid üks kuni 500 meetri sügavune puurkaev.

26. mail hakkas Reynolds Masjid-i-Suleimanina tuntud linna lähistel viimast uuringut läbi viies tundma toornaftale iseloomulikku väävlilõhna. Kell 4 hommikul, kui puur oli jõudnud 360 meetri sügavusele, paiskuski maast välja 20 meetri kõrgune naftageiser.

Masjid-i-Suleiman asus suurematest linnadest sedavõrd kaugel, et D'Arcyle läkitatud „mure murdmisest“ teataval telegrammil kulus Inglismaale jõudmiseks viis päeva. Peagi leiti naftat ka Pärsia teistes osades. Elektrijaamade, tehaste ja laevade käigus hoidmiseks kasutatavat vedelikku otsivate uurimisekspeditsiooni arv kasvas Lähis-Idas hüppeliselt.

Naftast ei jäänud mõjutamata ka geopoliitilised jõujooned. Läänemaailma huvi regiooni kontrollida on viinud mitmete riigipöörete, valitsuste vahetuste ja revolutsioonideni.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: