14. jaanuaril 1794 tehti USA-s esimene edukas keisrilõike operatsioon   ({{commentsTotal}})

Gravüür keisrilõikes Ugandas 1879. aastal.
Gravüür keisrilõikes Ugandas 1879. aastal. Autor/allikas: R. W.Felkin/Wikimedia Commons

14. jaanuaril 1794 otsustas arstist Jessee Bennett kasutada oma naise Elizabethi sünnituse hõlbustamiseks keisrilõiget, kui kohalik arst protseduuri läbiviimisest moraalsetel põhjustel keeldus.

Vaatamata sellele, et operatsioon toimus Bennetti kodus ehk üdini ebasteriilses keskkonnas ning tuimestina kasutati ohtralt oopiumitinktuuri, osutus protseduur edukaks. Arsti tütar tuli ilmale tervena ning ka tema naine tervenes kiiresti. Samas otsustas Bennett, et Elizabeth ei tohiks eales enam midagi sellist läbi teha ning eemaldas keisrilõike ajal ka tema munasarjad.

Kuigi tegu on esimese ürikutesse jäädvustatud keisrilõikega Uues Maailmas, ulatub protseduuri ajalugu ouliselt kaugemale. Väidetavalt oli esimene keisrilõike abil sündinud laps India iidse Maurja impeeriumi valitseja Bindusara, kes aidati ilmale 320. aastal enne meie ajaarvamist.

Päris kindel pole ka see, kuidas keisrilõige läänekultuurides täpselt oma nime sai. Esmalt oletasid mõned ajaloolased, et taoliselt tuli ilmale Julius Caesar, ürikud lükkasid aga hüpoteesi ümber. Teise hüpoteesi järgi tuli operatsiooni nimi sellest, et Caesari valitsemise ajal olevat Vanas-Roomas kästud rakendada seda nii ema kui lapse surmaohu korral viimase abinõuna.

Esimene keisrilõige Euroopas, millest pääsesid eluga nii laps kui ka ema, toimus 1580. aastal Šveitsis. Väidetavalt aitas sel moel oma lapse ilmale Jakob Nufer, kes pidas muidu seakohitseja ametit. Operatsioonil püsis naiste suremus väga kõrgena veel ka 19. sajandi teisel poolel, näiteks Suurbritannias ja Iirimaal kaotas elu seetõttu 85 protsenti opereeritud naistest.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: