Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

28. novembril 1660 pandi alus Londoni Kuninglikule Seltsile  

Londoni Kuningliku Seltsi hoone tänapäeval.
Londoni Kuningliku Seltsi hoone tänapäeval. Autor/allikas: Kaihsu Tai/Wikimedia Commons

28. novembril 1660 otsustas tosin briti loodusfilosoofi asutada mitteametlikult ühingu, millest kasvas hiljem välja Londoni Kuninglik Selts – üks Suurbritannia ja maailma juhtivaid teadusühinguid.

Ühingu peamiseks eesmärgiks oli toona loodusteaduste vallas oivalisuse edendamine. Haritud mehed kohtusid igal nädalal, et teha eksperimente ja arutada päevakajaliste teadusteemade üle. Asutajate hulka kuulus toonaste intellektuaalide koorekiht, teiste hulgas Christopher Wren, Robert Boyle, Sir Robert Moray, John Wilkins. Seltsile andis 1663. aastal oma õnnistuse ka kuningas Charles II ja selle nimeks sai ametlikult Londoni Kuninglik Selts.

Sajandite vältel muutus selts järjest professionaalsemaks ja teaduskesksemaks. Kui kuni 1847. aastani jäi küllaltki ebaselgeks, mille põhjal uusi liikmeid täpselt valiti, siis pärast seda mängis rolli vaid nende teaduslik panus.

Tosin aastat hiljem hakkas seltsi regulaarselt toetama Suurbritannia valitsus, mis võimaldas sellel rahastada aktiivselt ekspeditsioone, teadustööd ja inimeste teaduse vallas harimist.

Teiste seas on ajaloo vältel seltsi liikmete hulka kuulunud Isaac Newton, Charles Darwin, Benjamin Franklin, Ernest Rutherford, Albert Einstein, Dorothy Hodgkin, Francis Crick, James Watson and Stephen Hawking. latsenotst

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: