Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

24. novembril 1859 ilmus Darwini tähtteos "Liikide tekkimine"

Origin of species tiitelleht.
Origin of species tiitelleht. Autor/allikas: Wikimedia Commons

24. novembril 1859 avaldas briti loodusuurija Charles Darwin tänaseks evolutsioonibioloogia klassikaks saanud teose "Liikide tekkimine", milles väitis ta, et kõik organismid on tekkinud evolutsiooni käigus loodusliku valiku toimel. 

Täispikka pealkirja "Liikide tekkimine loodusliku valiku teel ehk soodustatud rasside säilimine olelusvõitluses" kandev teos oli pöördeline. Darwin esitas raamatus veenvaid tõendeid, et Piiblis kirjeldatud loomislugu pole liikide tekkimise selgitamiseks ilmtingimata vajalik. Idee revolutsioonilisuse tõttu oli loodusuurija teooria kallal 1859. aastaks töötanud juba üle 20 aasta. Kuna idee liikide järjepidevast arengust oli ühiskonnale ja eriti usuringkondadele veel võõras, tundis ta vajadust esitada seda võimalikult täiuslikuna.

1858. aasta juunis sai Darwin aga Malaiasias töötavalt Alfred Russel Wallace'ilt kirja, milles kirjeldas ta lühidalt Darwini teooria põhiideed ja palus selle kirjastajale edastada, kui see piisavalt hea tundus. Pärast mõningast mõtlemisaega ja nõupidamist Šoti geoloogi Charles Lyelli ja ja Inglise botaaniku Joseph Hookeriga otsustas Darwin korraldada Londonis asuvas Linné ühingus kohtumise, kus esitleti korraga nii tema kui Wallace'i tööd esitleti.

Teooriat kokkuvõttev "Liikide tekkimine" ilmus aasta hiljem.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: