Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

16. juunil 1963 saadeti kosmosesse esimene naine

Valentina Tereškova
Valentina Tereškova Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

16. juunil 1963 sai Nõukogude Liidu kosmonaudist Valentina Tereškovast esimene naine, kes kunagi kosmost külastanud. Tereškova oli ka esimene orbiidile saadetud tsiivilisik.

Sarnaselt teistele Vostoki programmis osalenud kosmonautidele pidas ta orbiidil lennupäevikut, pildistas planeeti ja muutis vastavalt vajadusele kosmoselaeva lennutrajektoori. Lisaks sellele oli missiooni eesmärgiks uurida, kuidas mõjutab kosmosele iseloomulik kõrgem kiirgusnivoo naiste keha.

Tereškova lend kestis kolm päeva, mille vältel tegi ta Maa ümber 48 tiiru, vaatamata sellele, et teda kimbutasid tüüpilised kaaluta olekule omased terviseprobleemid, muu hulgas peapööritus ja füüsiline ebamugavustunne.

Lend ei kulgenud ka täielikult tehniliste probleemideta. Kontrollprogrammi vea tõttu hakkas Vostok 6 orbiit langemise asemel tõusma. Õnneks märkas Tereškova seda juba esimesel päeval ja andis sellest kosmoseprogrammi juhtinud Sergei Korolevile koheselt teada. Rikkest vaikiti aga nelikümmend aastat.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: