Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

25. aprillil 1792 kasutati esimest korda inimese hukkamiseks giljotiini

Marie Antoinette hukkamine aasta hiljem.
Marie Antoinette hukkamine aasta hiljem. Autor/allikas: Wikimedia Commons

25. aprillil 1792 kasutati Prantsusmaal de Grève väljakul esimest korda inimese hukkamiseks giljotiini. Oma lõpu leidis maanteeröövel Nicolas-Jacques Pelletier.

Leiutise taga oli dr Joseph-Ignace Guillotin, kes arvas revolutsiooni vaimust mõjutatuna et töölis- ja lihtrahva hulka kuuluvate kurjategijate piinarikaste meetoditega, näiteks poomise ja põletamise teel, hukkamine on ebaõiglane. Eriti arvestades, et näiteks aristrokraadid said oma hukkajale lisatasu makstes kindlustada, et pea kehast eraldamiseks kasutavav tera on eriti vahe ning mõõgalöögid kiired ja jõulised.

Kuna hukkamine oli 'täppisteadus' ja mõõku polnud raisata, nähti lahendust spetsiaalselt selleks loodud masinas. Idee põhjal lõi sobiliku kavandi kuninga ihuarst Antoine Louis, kes lasi prototüübi valmis ehitada Saksa klavessiinimeistril Tobias Schmidtil.

1792. aastaks oli Pariisi timukas Charles-Henri Sanson katsetuste tulemustega piisavalt rahul, et lasta giljotiini proovida reaalse kurjategija peal. Nõnda kukkuski 25. aprillil maanteeröövli pea graatsiliselt saepuruga täidetud korvi. Hukkamist vaatama kogunenud rahvas polnud aga traditsioonilise vaatemängu puudumise tõttu eriti vaimustunud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: