Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

21. aprillil 1828 ilmus esimene Websteri seletav sõnaraamat

Autor/allikas: 3nglihn3rd/Creative Commons

21. aprillil 1828 ilmus esimene Websteri seletav sõnaraamat. Sõnastik kandis pealkirja “An American Dictionary of the English Language.”

Raamatu koostamine võttis Websteril 27 aastat. Selleks, et lisada iga sõna juurde ka tema päritolu seletav lõiguke, pidi Webster õppima ise juurde 26 keelt. Muu hulgas näiteks vana inglise, saksa, kreeka, ladina, heebrea ja sanskriti keele. Websteri peamiseks eesmärgiks oli standardiseerida ameerika kõnekeel, kuna eri maanurkades elavad ameeriklased kirjutasid ja hääldasid ingliskeelseid sõnu erinevalt.

Kui sõnastik lõpuks valmis sai, sisaldas see 70 000 sõna, millest 12 000 polnud kunagi varem trükitud sõnaraamatuis ilmunud. Websterile tundusid briti inglise keele kirjutamisreeglid tarbetult keerulised. Seetõttu tutvustas tema sõnaraamat ameerika inglise keele reegleid, kus näiteks sõnast “colour” oli saanud “color” ning sõna “waggon” asendas “wagon”.

Kuigi täna on Websteri sõnaraamatud kõrges hinnas, ei saatnud tema esimest üllitist just eriline müügiedu. Seda müüdi vaid 2500 ekspemplari. Selleks, et anda välja teine trükk, tuli mehel panna panti oma maja ja veeta ülejäänud elu võlgades.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: