18. märtsil 1965 käis esimene inimene avakosmoses ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Aleksei Leonov.
Aleksei Leonov. Autor/allikas: Wikimedia Commons

18. märtsil 1965 väljus Nõukogude Liit kosmonaut Aleksei Leonov orbiidil kosmoselaevast Voskhod 2, muutes ta sellega esimeseks inimeseks, kes Maad väljaspool komoselaeva imetlenud.

Leonov oleks pidanud kosmoselaevast väljuma juba Vostok 11 missiooni käigus, kuid programm lõpetati inimressursside nappuse tõttu.

Nõnda juhtus ajalooline sündmus hoopis Voskhod programmi raames. Leonovi kosmosekõnd kestis 12 minutit ja üheksa sekundit, mille jooksul harjutas ta mikrogravitatsiooni tingimustes liikumist ja filmis planeeti.

Katse võinuks lõppeda õnnetult, sest Leonovi survestatud kosmoseülikond paisus vaakumis niivõrd palju, et mees ei mahtunud naastes enam läbi õhuluku. Laeva õnnestus siseneda alles skafandri rõhku reguleeriva ventiili avamise järel.

Meest ennast tabas kessoontõbi ja teda kimbutas ka eelnevast füüsilisest pingutusest tulenev ülekuumenemine. Avalikkust toona vahejuhtumist ei teavitatud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: