Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Piimasuhkrut ei talu umbes veerand Eesti täiskasvanuist

Rõõsas piimas leiduv piimasuhkur ärritab iga neljanda täiskasvanu kõhtu.
Rõõsas piimas leiduv piimasuhkur ärritab iga neljanda täiskasvanu kõhtu. Autor/allikas: Wikipedia.org

Toietaja Piret Ehrenpreis

Laktoosivabu piimatooteid kohtab peolettidel üha rohkem. Piimatoodete valmistajate sõnul kasvab nende osakaal tulevikus ilmselt veelgi. Piimasuhkru- ehk laktoositalumatust esineb Eesti täiskasvanud elanikkonnast kokku umbes veerandil. Seda on mõnevõrra rohkem kui Soomes.


Piimasuhkru ehk laktoosi talumatus on pärilik ning tingitud inimese geneetilistest iseärasustest. Täpsemalt avaldub see kääritamata piimatoodete tarbimisega kaasnevate seedehäiretena. Põhjuseks piimasuhkrut lagundava ensüümi aktiivsuse langus, mistõttu laktoos peensooles enam ei imendu. Tartu ülikooli kliinikumi sisekliiniku juhataja Margus Lemberi sõnul on see mure, mis avaldub enamasti täiskasvanueas.


Selleks, et üliolulisi piimatooteid saaksid tarbida ka inimesed, kes piimasuhkrut ei talu, ongi toodud turule laktoosivabad tooted. Valio sortimenti tuli laktoosivaba piimajook juba 2007. aastal. Tere alustas nende toodete arendamist Soome eeskujul kahe aasta eest. Tere turundusdirektori Alar Pinki sõnul on see käik end seni hästi ära tasunud ning laktoosivabade toodete valikut on kavas tulevikus veelgi laiendada.


Kuigi Soomes on tänaseks laktoosivabade toodete valik väga lai ning vastavad toidud on esile toodud ka söögikohtade menüüdes, esineb Margus Lemberi sõnul seal laktoositalumatust vähem kui meil. "Maailma aspektist vaadates on meil ikka väga palju inimesi, kes rõõska piima tarvitab ja ensüümi aktiivsus on kõrge. Need rahvad, kus piimakarjanduse traditsiooni pole või see on väiksem,  seal võib see nähtus olla levinud 90-95 protsendil elanikkonnast. Ise oleme teinud uuringuid Siberi aladel, Aasias on teinud teised, aga ka Lõuna-Euroopa rahvaste seas on seda talumatust märksa enam," rääkis Lember.


Kui võrrelda laktoosivaba piimatoodet tavalisega, siis Lemberi sõnul toiteväärtuse poolest mingit vahet pole. Laktoosivabas tootes on piimasuhkur lihtsalt lõhutud sellisel moel, et ka muidu piimasuhkrut mitte taluv organism suudaks seda omastada.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: