Suure survega dušš hoiab vett kokku

Kes arvab, et kui laseb dušist vett vaid nirena joosta, hoiab ta vett kokku, siis ta tõenäoliselt eksib, kui uskuda Briti teadlaste värskeid uurimistulemusi.
Walesis asuva Swansea Ülikooli keskkonnapsühholoog Ian Walker ja ta kolleegid on välja selgitanud, et kui lasta veel dušist täiel pahinal välja paiskuda, siis on vee tarbimine lõppkokkuvõttes väiksem. Walker ja ta kolleegid monteerisid Lõuna-Inglismaal asuva Surrey Ülikooli ühiselamute duširuumidesse 290 veemõõtjat. Nii said nad andmeid kokku 86 tuhande duši all käigu kohta.
Muu hulgas tuli välja, et keskmine dušitamine võtab aega 6,7 minutit, pooltel juhtudel jääb aeg seejuures 3,3 ja 8,8 minuti vahele. Teadlased praakisid andmetest välja kõik duši all käigud, mis vältasid rohkem kui tund aega – neidki tuli ette.
Vee voolamise ja vee surve ajalise jaotuse põhjal arvutasid nad välja, kui palju vett kulus. Ja tõepoolest, kummaline küll: mida suurem surve, seda väiksem veekulu.
Seletus on ka olemas: suure survega duši all saab pesemisega kiiremini hakkama ja protseduur võtab vähem aega. Vee kulutamist piiras ka see, kui veemõõtja taimeri näit oli duši all olijale reaalajas näha. Kõrge survega ja näha oleva taimeriga kulus vett ühe korraga keskmiselt 17 liitrit, madala survega ja ilma taimerit nägemata oli keskmine veekulu ligi 61 liitrit.