6G-mobiilivõrk peibutab energiasäästu ja täppis-andmesidega
Kuigi isegi 5G-mobiilivõrgud pole jõudnud veel sugugi kõikjale ja nende pakutavaid võimalusi ei suudeta veel täielikult ära kasutada, on alanud juba pingeline arendustöö 6G-võrkude kallal. Lisaks suurematele andmeedastuskiirustele võimaldaksid need säästa ka energiat.
Tallinna Tehnikaülikooli õppejõud Margus Rohtla selgitas, et number g-tähe ees tähistab põlvkonda. "6G on järgmise põlvkonna number. Seal püütakse 5G võimalusi kordades paremaks muuta," sõnas sidelahenduste ekspert saates "Terevisioon". Kui 5G-võrkudes on andmesidekiirused paarkümmend gigabitti sekundis, 6G räägitakse juba terabittides ehk vahe ulatub suurusjärkudeni.
Rohtla nentis, et kuna andmeedastuskiirused on juba praegu suured, ei pruugi tavakasutajat vahet kohe märgatagi. Küll võimaldab see uusi kasutusstsenaariume. "Suuremate kiirustega saame ka oma kodust meelelahutust endaga kaasa võtta. Me ei pea nautima multimeediat kodus teleri ees, vaid saame minna ka piknikule ja vaadata seal," märkis õppejõud.
Samas tähendab kõrgemate sageduste kasutamine, et 6G-võrkude saatjate leviala on üldiselt väiksem. Seeläbi vaja võrke veelgi tihendada. See seab aga tähtsale kohale energiasäästlikkuse. Üks lahendus peitub tarkades maatrikantennides. "Ühes (6G-)tugijaamas on üle saja saatja ja vastuvõtja, mis võimaldab fokusseerida raadiosignaali konkreetselt selle kasutaja suunas, mitte saata täis tervet eetrit. See suudab ka kasutajat jälgida ja valida kõige parem ja tugevam signaal kasutajale. See võimaldab jällegi energiat vähendada," selgitas Rohtla.
Kuna 6G-tehnoloogia põhineb kõrgematel sagedustel, suureneb ka signaali sumbuvus. Eriti oluline on see hoonete puhul, mille ehitamiseks kasutatakse rohkelt metalli ja plekki. Ühe lahendusena saab kasutada tarku pindu. "Nendega saab suunata tulev laine teatud suunas, kus on seda kõige rohkem vaja," viitas ekspert. Ühtlasi võivad tema sõnul ilmuda samaaegselt turule nullenergia-internetiseadmed, mis suudavad võrguseinte signaale kasutada oma akude laadimiseks. See võimaldaks vähendada nende akude ja sellest lähtuvalt ka seadmete endi mõõtmeid.
Üldiselt on aga 6G laiem kasutuselevõtt enam kui kümne aasta kaugusel. "Aastatel 2030–2035 võiks hakata juba 6G turule tulema ja olla kättesaadav tavakasutajale," sõnas Rohtla. Vahepeal on aga palju tööd ka 5G-võrkude arendamisega ja ka levialas töötavad telefonid pole veel kuigi levinud. Õppejõud spekuleeris, et kõik võimalik suudetakse 5G-võrkudest välja pigistada umbes viie aasta pärast.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Terevisioon", küsis: Juhan Kilumets