Hiina proovikatse tõotab muuta krüptoraha arginähtuseks
Hiina suuremates linnades sooritatakse 98 protsenti kaupade ja teenuste eest tasumised juba praegu nutitelefoniga. Värske katse käigus pakub riik kohaliku krüptorahaga tehingute tegemist paarikümnes suures linnas, mille elanike arv on kokku umbes 80 miljonit, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Riigi juhtimisest, sh keskpankadest vaba majanduse ja regulatsioonideta elukorraldust kajastava libertaarset maailmavaadet esindav kuulus investor, 54-aastane Peter Thiel pahandas äsja toimunud Bitcoin 2022 konverentsil krüptoraha skeptikutega. Suurima pahameele osaliseks sai temast kuulsam investor Warren Buffett, keda nimetas ta "Omahast pärit sotsiopaatiliseks vanaisaks" ja rahanduse gerontokraatia esindajaks.
Sõnavalik peaks haavama 91-aastase Buffetti eakaaslasi ja rumalaid, kes kuulavad 125 miljardi dollarilise varandusega maailma ühe edukaima investori arvamusi. Tema nõu võetakse siiski isukalt kuulda. Üheks taoliseks on olnud ka Buffetti krüptoraha kriitiline hoiak.
Koos 97-aastase äripartneri Charlie Mungeriga on nende arvates tegemist vastiku ja tsivilisatsiooni huvide vastalise arenguga, mis pole seotud reaalsete väärtustega ning teenib oma nähtamatu olemuse tõttu inimröövide ja väljapressimiste korraldajaid. Olgu lisatud, et Thiel luges gerontokraatide hulka veel USA nelja suurima panga hulka kuluva JPMorgan Chase & Co. juhi, 66-aastase Jamie Dimoni ja maailma suurima, 10 trilljoni dollarilise investeerimisportfelliga BlackRock grupi nõukogu esimehe, 69-aastase Larry Finki.
Donald Trumpi toetamisega oma eelneva kuulsuse "kurikuulsusega" asendanud Thiel esines vastutustundliku investeerimise põhimõtete nurgakiviks peetava keskkonnateadliku, sotsiaalselt arvestava ettevõttejuhtimise, gerontokraatia ning keskpankade suhtes kriitilise arvamusega. Ta väitis, et praegu kusagil 830 miljardi dollarilise koguväärtuse lähedal kõikuv Bitcoin võiks kasvada Thieli veel sada korda ja konkureerida üleilmse aktsiaturuga, mille väärtus ületab 100 triljon dollarit.
Arusaadavalt meeldiks see üpris paljudele inimestele. Siiski mitte kõikidele, sest Bitcoin'e omab vaid umbes 81 miljonit inimest. Koos Bitcoin'iga on enam kui 18 000 erineva krüptoraha kasutajaid kokku umbes 106 miljonit inimest. Selles võrdluses on 18 000 suurema kaaluga kui 106 miljonit, kuna kajastab krüptorahade loomise taga peituvate motivatsioonide rohkust. Neist on esikohal kiire rikastumise lootus. Reaalselt toimivaks peetakse siiski umbes kümmet nominatsiooni.
Thiel esitas Bitcoin'i tulevikku läbi uudse vaate. Seni domineerisid antud temaatikas individuaalsed valikud, spekulatsioonidest tulenev volatiilsus, mis ei lase sellel toimida maksevahendina ning tehnoloogilised ja loodussäästlikud takistused.
Kurikuulus investor asetas Bitcoin'i poliitilise ree peale, lausudes, et kui peaksime teema üheselt kokku võtma, on selleks rahandusgerontokraatia, mis valitseb riiki läbi rumalate vooruste signaaliseerimise ja vihavabriku terminitega nagu vastutustundlik investeerimine, keskkonnateadlik ning sotsiaalselt arvestav ettevõttejuhtimine. Asemele oleks vaja revolutsioonilist noorte liikumist, pakkus Thiel. Ning lisas, et konverentsi lõppedes tuleks välja marssida ja maailm vallutada.
Seoses Trumpi toetamisega omab Thiel poliitilise protsessi suunamise kogemust. Tal on ilmselt suur suhete võrgustik ja piisavalt palju raha. Vähemalt viimase osas on teada, et tema varade suurus on kusagil 5,2 miljardit dollarit. Saab näha, kas tal õnnestub tiirida niinimetatud rahandusgerontokraadid poliitilisse konflikti. Eeldused on olemas sügiseste USA parlamendi ja peagi algavate presidendi valimiste kuumenemise läbi.
Kuid maailmavallutamisega on võib-olla jäädud hiljaks. Hiinas, mille elanike arv küündib 1,4 miljardini, küündib sõnumikeskkonda WeChat regulaarselt kasutavate kodanike arv 1,2 miljardini. Aktiivsete liikmete arv on suur, sest Hiina suuremates linnades sooritatakse 98 protsenti kaupade ja teenuste eest tasumised nutitelefoniga, kas Wechati või Alipay vahenduselt toimuvat maksetena.
Hiinast võib saada esimene suveräänset digitaalset raha emiteeriv riik. Elanikkonna eluolu tsentraalse juhtimise kõrval peetakse digitaalse raha loomisel oluliseks motivaatoriks ennetada Bitcoin'i-laadsete krüptorahade muutumist maksevahendiks. Riigis sätestati mitmeid krüptoraha kaevandamist, kasutamist ja vahendamist piiravaid seadusakte.
Riigi keskpank lõi oma digitaalse jüaani ja lõimis selle testkasutuseks WeChat'i makseteenusega. Esialgu testitakse kohaliku krüptorahaga tehinguid paarikümnes suures linnas, mille elanike arv on kokku umbes 80 miljonit. Tegemist ei ole katsega, mille lõpus kaalutakse, kas digitaalne jüaan võetakse kasutusele. Lõpus otsustakse, kui kiiresti edasi liigutakse.
Kuis WeChat on kasutusel üle maailma, pole välistatud, et peagi kasutab Hiina keskpanga loodud krüptoraha iga seitsmes Maa elanik. Võib-olla isegi rohkem, arvestades Ukraina sõja põhjustatud pingeid rahanduses. Saab näha, milliseid omadussõnu Peter Thiel siis kasutusele võtab.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"