Kuutolmust saab välja kuumutada vett ja hapnikku

Foto: kevinmgill/(CC BY 2.0)

Kui inimesed kunagi Kuule pikemaks ajaks elama ja töötama lähevad, siis oleks neil hea mõnedki eluks ja tööks vajalikud ained ammutada Kuu pinnasest. Nüüd on rahvusvaheline teadlasrühm välja nuputanud, kuidas kuumutada Kuu pinnast välja vett ja hapnikku.

Michèle Lavagna Itaaliast Milano Tehnikaülikoolist tutvustas välja töötatud menetlust Euroopa planeediteadlaste virtuaalsel konverentsil.

Katsetest selgus, et kui kuumutada kuutolmu moodi materjali vesiniku ja metaani manulusel tuhande Celsiuse kraadini, muutuvad räni- ja raudoksiide sisaldavad mineraalid otse tahkest gaasiliseks.

Vedela oleku vahelejätt lihtsustab oluliselt vajalikku tehnilist aparatuuri.

Tekkinud gaas suunatakse koos metaanijääkidega katalüsaatorseadmesse ja sealt edasi jahutavasse kondensaatorisse, mis eraldab ainete segust vee.

Veest edasi saab soovi korral elektrolüüsi teel kätte hapniku. Järele jääva metaani ja vesiniku saab aga uues ringis uuesti kasutusele võtta.

Teadlaste sõnul tekib nii peaaegu suletud süsteem, mis toimib tõrgeteta peaaegu iseseisvalt, vajamata inimese pidevat sekkumist.

Oma katsetustes varieerisid nad nii temperatuuri, ainete koguseid kui ka etappide kestvust. Tuli välja, et suurim saagis saadi, kui kuutolmu laadset materjali töödeldi väikestes kogustes korraga, kõrgeimal võimalikul temperatuuril ja päris pikka aega.

Tahke kõrvalsaadusena tekkivat räni ja metalle sisaldavat puru saab samuti mõnel kasulikul otstarbel edasi töödelda.

Kuna kuutolm koosneb umbes pooles ulatuses räni ja raua oksiididest, millest omakorda umbes veerandi moodustab hapnik, siis toorainest puudu ei tohiks tulla.

Tulevased katsed Kuu peal näitavad loomulikult veelgi paremini, kuidas teadlaste leidus tegelikult toimib.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: