Päikese sarnased tähed sünnivad kaksikutena ({{commentsTotal}})

Kui meie Päike üle 4,5 miljardi aasta tagasi tekkis, oli sellel peaaegu kindlasti kõrval kaksik. Teine täht, millega koos moodustas see kaksiktähe.

Nii väidavad kaks ameerika teadlast – raadioastronoom Sarah Sadavoy Harvardi ülikoolist ja füüsikateoreetik Steven Stahler Berklwy California ülikoolist. Tõenäoliselt on sündinud kaksikutena kõik Päikese-taolised tähed universumis, väidavad nad edasi. Tegelikult on ju teada, et suurem osa vähemalt meie oma galaktika tähti on mitmiktähed.

Sadavoy ja Stahler kasutasid oma töös raadioastronoomilisi andmeid ühe suure molekulaarse gaasipilve kohta Perseuse tähtkujus, kus on palju noori tähti. Stahleri loodud matemaatiline mudel läheb nende andmetega kooskõlla ainult juhul, kui eeldada, et kõik Päikese sarnased tähed tulevad ilmale kaksikutena.

Nii järeldavadki autorid võrguväljaandes ArXiv, et ka meie Päikesel oli kunagi kaaslastäht. Päikese kunagist kaaslastähte on oletatud varemgi. Tähele on pandud isegi nimi – Nemesis.

Mõnede teooriate järgi oli just Nemesis see, mis tõukas ühe suure asteroidi sellisele orbiidile, et see põrkus sadu miljoneid aastaid hiljem kokku Maaga ja põhjustas üleilmse katastroofi, mille tagajärjel surid välja dinosaurused.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.