TTÜ doktoritöö: neeruasendusravi on tulemuslikum optilise monitooringuga

Neeruasendusravi patsientide elukvaliteedi parandamiseks on ikka veel tublisti uurimist ja arendamist.
Neeruasendusravi patsientide elukvaliteedi parandamiseks on ikka veel tublisti uurimist ja arendamist. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Meditsiiniteaduse hoogsa arenguga koos on palju märkimisväärseid muutusi läbi teinud ka tänapäeva neeruasendusravi. Kahetsusväärselt pole aga sellega võrdeliselt vähenenud patsientide haigestumus ja suremus.

Hiljuti kaitses Ruth Tomson Tallinna tehnikaülikoolis doktoritöö, milles annab selge soovituse, kuidas neeruasendusravi tulemuslikkuse parandamiseks võiks kasutada optilist monitooringut.  

Sel aastal avaldatud Maailma Terviseorganisatsiooni tunnustatud Global Burden of Disease (GBD) uuringu põhjal on üldistest mittenakkuslikest haigustest, näiteks südame-veresoonkonna haigused jm, põhjustatud riski elulemusele suudetud küll pidurdada, kuid neeruhaiguste laastav mõju paraku kasvab jätkuvalt kogu maailmas.

Seetõttu vajab see valdkond neeruasendusravi patsientide elukvaliteedi parandamiseks ikka veel tublisti uurimist ja arendamist.

Doktoritöö juhendaja, TTÜ tervisetehnoloogiate instituudi professor Ivo Fridolin selgitas, et doktoritöö eesmärk oli uurida neeruasendusravi optilise monitooringu meetodi uusi rakendamise võimalusi.

Doktoritöö käigus tehti eksperimentaalne uurimus Tallinnas ja Linköpingis ning sellega kogutud andmete põhjal leiti, et optilise monitooringu meetodi rakendamine neeruasendusravi patsientide lihasmassi muutuste ja dialüüsijärgse uurea (karbamiidi ehk kusiaine) tagasilöögi efekti hindamiseks pakub tunduvalt kiiremat, lihtsamat ja vähem ressursi vajavat alternatiivi, kui senikasutatud meetodid.

Kuna alatoitumus on üks teguritest, millega seostatakse neeruasendusravi vajavate, ehk dialüüsipatsientide haigestumust ja suremust, soovitatakse regulaarselt hinnata haigete toitumisseisundit.

Ühe meetodina kasutatakse selle hindamiseks kreatiniini põhjal määratavat lihasmassi. Kahjuks on see meetod patsiendile jätkuvalt väga koormav ning ei pruugi anda täpseid meditsiinilisi tulemusi. Tavapraktika eeldab uriini ja heitdialüsaadi kogumist või röntgenkiirgusega läbivalgustamist, olles samas mõjutatud vedelikuhulgast patsientide kudedes.

Seevastu optilise meetodi eelisteks saab pidada asjaolu, et erinevalt senistest praktikatest võimaldab see järjepidevat lihasmassi muutuste jälgimist, olemata mõjutatud vedeliku hulgast patsiendi kudedes.

„Leidsime, et kreatiniini eemaldamist raviprotseduuri ajal on võimalik ka hinnata, kasutades UV-kiirguse sumbuvust heitdialüsaadis teatud lainepikkusel. Sarnaselt saab hinnata ka dialüüsijärgset tagasilöögi efekti, mis omakorda on oluline neeruasendusravi õnnestumise indikaator,“ selgitas professor Fridolin.

Viimase parameetri optilise hindamise tugevateks eelisteks on, et puudub nn traditsiooniline tunniajane ooteaeg dialüüsijärgse vereproovi võtmiseks, samas vähendab reaalajas toimuv monitooring oluliselt võimalikke mõõtevigu.

„Julgeme kinnitada, et meetod omab potentsiaali jälgimaks senisest tunduvalt tõhusamalt neerupuudulikkusega patsiendi lihasmassi ning uurea tagasilöögi efekti, lisamata samas töökoormust meditsiinipersonalile“, kinnitab Ivo Fridolin.

Doktoritööd "Uureal ja kreatiniinil põhinevad parameetrid neeruasendusravi optilises monitooringus: patsiendi lihasmassi ja uurea tagasilöögi efekti hindamine" juhendasid professor Ivo Fridolin ja vanemteadurid Fredrik Uhlin ning Merike Luman TTÜst. Oponendid olid dotsendid Daniel Schneditz (Grazi meditsiiniülikool) ja Łukasz Tymecki (Varssavi ülikool).

Toimetaja: Marju Himma-Kadakas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: