Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestlaste loodud tehisintellekt lahendas ameeriklaste tasemetöö

Tambet Matiisen (vasakul) ja Tanel Pärnamaa jäid ülemaailmsel masinõppe teemalisel võistlusel neljandaks.
Tambet Matiisen (vasakul) ja Tanel Pärnamaa jäid ülemaailmsel masinõppe teemalisel võistlusel neljandaks. Autor/allikas: Erakogu

Eestlased lõid mainekal tehisintellekti võistlusel programmi, mis läbib ameeriklaste 8. klassi tasemetöö. See asetas nad 780 meeskonnaga ülemaailmsel masinõppe teadmiste- ja oskuste mõõduvõtmisel neljandale kohale.

Eestit esindasid võistlusel 80 000 dollarilise auhinnafondiga võistlusel Tartu ülikooli informaatika doktorant Tambet Matiisen ja arvutiteaduse instituudi töötaja Tanel Pärnamaa. Esikolmiku moodustasid sellel “Kaggle Allen AI Science Challenge” võistlusel Iisraeli, Luksemburgi ja Inglismaa meeskonnad. Kaggle on tuntuim rahvusvaheliste masinõppe teemaliste võistluste korraldaja.

Paarinädalasele eeltööle järgnes teadlaste paari jaoks nädalane programmikirjutamise festivalil ehk hackathon Moskvas. “Sealsed 12 tunnised tööpäevad olid meie jaoks kõige suurem pingutus,” ütles Matiisen.

Võistluse sisuks oli luua programm, mis läbib ameeriklaste 8. klassi tasemetöö. Eksam koosnes valikvastustega küsimustest, mis käsitlevad bioloogiat, geograafiat, füüsikat ja keemiat. Igal küsimusel on neli võimalikku vastust, millest ainult üks on õige. Võistlusel loodud programmi ülesanne oligi õige vastust üles leida.

Matiisen kirjeldas, et selleks õpetasid nad tehisnärvivõrgu hindama lausete tähendust. Tehisnärvivõrk on info töötlemise viis, mis on inspireeritud looduslikest närvivõrkudest ajus ja on seni andnud parimaid tulemusi mitmetes informaatikavaldkondades. Seda kasutavad ja arendavad teiste seas ka Google, Facebook ja Amazon. “Olime ühed vähestest, kes võistlusel tehisnärvivõrgu korralikult tööle said,” lisas doktorant.

Matiiseni sõnul ei osanud nad arvatagi, et neil võiks võistlusel nii hästi minna: „Meie programm vastas õigesti 21 000 küsimusest 56 protsendile, esimese koha saanud meeskonna tulemus oli 59 protsenti. Ülesande teeb raskeks see, et tegemist ei ole lihtsalt faktiküsimustega, vaid osa neist vajavad ka arutlemisoskust ja loogilist mõtlemist.”

Kuigi võistluse parimad tehisintellektid said tasemetöö sooritatud, siis päris rahule Eesti esindajate sõnul sellega siiski jääda ei saa. “Hinne on nigel koolipoisi kolm,” ütles informaatik, kelle sõnul tuleb teadlastel veel üksjagu vaeva näha, et arvuti inimesekombel mõtlema õpetada.

Alleni instituudi poolt välja pakutud 8. klassi tasemetöö oli mõeldud asendama Turingi testi, kus inimesest kohtunikul tuleb otsustada, kas temaga suhtleb teine inimene või masin. Tuntud matemaatiku Alan Turingi poolt välja pakutud testi loetakse tänapäeval liiga subjektiivseks ja lihtsaks, 8. klassi tasemetöö peaks need vead parandama.

 

Kas tead õiget vastust neile kolmele küsimusele, millele tehisintellektid vastust otsisid?

1. Kui sportlased hakkavad trenni tegema, kiireneb nende südamelöökide sagedus ja hingamine. Millisel tasandil inimorganism neid funktsioone koordineerib?

A: kudede tasandil
B: organi tasandil
C: süsteemi tasandil
D: raku tasandil

2. Milline näide kirjeldab koera õpitud käitumist?

A: lõhnade nuusutamine õhust
B: haukumine, kui midagi häirib
C: käsu peale istumine
D: mullas kaevamine

3. Kui kaks tuuma ühineb üheks tuumaks, toimub väike muutus massis ja vabaneb suur hulk energiat. Kuidas seda protsessi nimetatakse?

A: muundumine
B: reaktsioon
C: lõhustumine
D: liitumine

 

1. (õige vastus C, eestlaste programm pakkus C)

2. (õige vastus C, eestlaste programm pakkus A)

3. (õige vastus D, eestlaste programm pakkus D)

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: