Tervis

Kust leida uusi antibiootikume?

28.03.17 ... Hiljutise raporti kohaselt saab ainuüksi USA-s igal aastal rohkem kui kaks miljonit inimest ravimiresistentse bakteriaalse nakkuse ning nendest 23 000 juhtumit lõpevad patsiendi surmaga. Antibiootikumide liigse ja väära kasutamise vältimatu kaasnähtusene leviva ravimiresistentsuse vastu võitlemiseks tuleb teadlastel leida uusi antibiootikume ja ravivõimalusi.

Miks on vaja toita mikroorganisme meie kõhus?

28.03.17 ... Tallinna tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi laboris uuritakse, kuidas on omavahel seotud kiudaineterikas toit, jämesoolebakterid ja inimese tervis. Ütlemine, et see, kes sa oled, sõltub paljuski sellest, mida sööd, peab täiesti paika!

TÜ teadlased lõid tõhusa vaktsiinikandidaadi ohtliku troopikahaiguse vastu

28.03.17 ... Troopilist päritolu ja Zika viiruse infektsioonist oluliselt raskemini kulgev Chikungunya viiruspalavik ei huvitanud kuni 2005. aastani kedagi. Siis toimus aga India ookeani saartel massiline nakatumine. Järgnesid ulatuslikud epideemiad Indias ja Sri Lankal, Kariibi mere saartel. 

Debatt vähi tekkepõhjuste üle tõotab taas hoogu koguda

24.03.17 ... Ligi kaks kolmandikku vähini viia võivatest mutatsioonidest tekivad DNA kopeerimise käigus tehtavate vigade tõttu, vihjab värske uuring.

Nutiseade diagnoosib sekunditega meeste viljatusprobleeme

23.03.17 ... Meeste spermakvaliteedi ja spermid arvukuse hindamine võib muutuda lähiaastatel oluliselt lihtsamaks. Uus nutitelefonil ja 3D-prinditaval liidesel põhinev seade tõestab, et kulukaid analüüse saab teha kodus 98 protsendini küündiva täpsusega.

Kopsud toodavad verd

23.03.17 ... Kopsud ei ole ainult hingamiseks. Neis tekib ka verd. Ameerika teadlased avastasid videomikroskoobiga elavat hiire kopsu vaadeldes, et just kopsudes tekib hiirel suurem osa tema vereringes ringlevatest vereliistakutest ehk trombotsüütidest, mille ülesanne on aidata verel vajadusel hüübida ja parandada veresoonte vigastusi.

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

22.03.17 ... Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Energiajoogi ja alkoholi koos tarbimine suurendab vigastuste saamise riski

21.03.17 ... On inimesi, kes tarbivad pidudel alkoholi koos energiajookidega või kes võtavad keha ergutamiseks energiajooki vahetult alkoholi tarbimise järel. Kuid kõrge kofeiinisisaldusega energiajoogid varjutavad alkoholi mõju ning nii suureneb oht sattuda õnnetustese, mis lõppevad vigastusega.

"Pealtnägija": platseebo parandab sporditulemusi ja tervist

16.03.17 ... Idee valuvaigistamiseks suhkrutableti neelamisest pole uus. Arstide ja teadlaste hoole all tehtud katsed näitavad nüüd, et platseebo parandab muu hulgas ka sporditulemusi ja leevendab Parkinsoni tõve sümptomeid.

Antibiootikumid võivad kahjustada väikelapse kopse

13.03.17 ... Antibiootikumidega liialdada ei tasu ja ka värskelt valminud teadusuuring võimaldab sedastada, et liiga suur kokkupuude nende arstimitega looteeas loob eeldusi kopsuhaiguste kujunemiseks.

Paastupäevik | kirjutab Rain: uni sügavam, katsumused ületatud… peaaegu

11.03.17 ... Poolteist nädalat paastu on selja taga. Esimese kümne päeva kokkuvõtteks võib tõdeda, et tänapäeval on paastumine vähemalt mitmekesise toidu kättesaadavuse poolest tõeliselt lihtne ja maitsev, kuid mitte kõige odavam tegevus.

Uuring: väikegi kehalise aktiivsuse kasv vähendab ärevust ja depressiooni

10.03.17 ... Kümnes Euroopa riigis tehtud uuringus, mille töörühma kuulus ka Tallinna ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask, hinnati noorte kehalist aktiivsust ja selle seost vaimse tervisega. Uuringu tulemusel selgus, et juba väiksemgi kehalise aktiivsuse kasv omab olulist positiivset mõju vaimsele tervisele, kusjuures olulisel kohal on mõõdukus.

Paastupäevik | kirjutab Allan: iga algus on raske ja konarlik

07.03.17 ... Eelmisel nädalal algas paastuaeg, mille puhul korraldab ERRi teadusportaal Novaator eksperimendi, kuidas kaks ERRi ajakirjanikku Rain Kooli ja Allan Rajavee 40-päevase katsumusega hakkama saavad. Oma esimeste päevade kohanemislugu jagab teiega katsealune Allan Rajavee, kelle jaoks on paast alanud üpris keerukalt.

Tartu viroloogid levitavad agaralt Zikat, tõhus ravimikandidaat on leitud

07.03.17 ... “Zika levitamises oleme maailmas praegu sääskede järel teisel kohal,” naerab Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits rahulolevalt, “teadusringkondades oleme arvatavasti lausa esimesed.”

Suitsetamine ajab kohvitama

06.03.17 ... Kes palju suitsetab, see joob tihtilugu ka rohkesti kohvi. See ei ole nii mitte tingimata lihtsalt harjumusest või komberuumist, vaid teadlased on nüüd leidnud suitsetamise ja kohvitamise vahel lausa geneetilise seose.

Aju saab õpetada valu ümber tõlgendama

05.03.17 ... Üks ajutreeningu viis, neurotagasiside, annab lootust, et on võimalik leevendada vähki põdenute kemoteraapiaga kaasneva närvikahjustuse sümptomeid ehk neuropaatiat.

Volkswageni pettus põhjustab Euroopas üle tuhande enneaegse surma

03.03.17 ... Kaks aastat tagasi jäi maailma suurim autotootja Volkswagen Group vahele seadmega, mis pettis ära heitgaasi nõuetele vastavust testiva laboritehnika. Teadlased leidsid, et Euroopas sureb selle tagajärjel ligikaudu 1200 inimest, kaotades kümme aastat oma elust.

Bakteritel põhinev kreem tõrjub ekseemi

02.03.17 ... Vähemalt kaks loomulikult inimese naha pinnal kasvavat bakteriliiki sünteesivad ravimresistentsete mikroobide tõrjumiseks sobivaid mikroobide vastaseid ühendeid. Teadlastel õnnestus kasulike bakteriga täiendatud kehakreemiga ohjata kroonilist ekseemi

Video: algas Novaatori seitsmenädalane paastueksperiment

01.03.17 ... Tuhkapäevast, mis langes tänavu märtsi algusesse, algab 40-päevane paast, mille on otsustanud kaasa teha ERR-i ajakirjanikud Allan Rajavee ja Rain Kooli. Rain ja Allan käisid paastueksperimendist rääkimas Raadio 2 päevakajasaates "Agenda".

Puu- ja köögivilja tasub süüa kümme portsjonit päevas

25.02.17 ... Kui küsimus on selles, mida järgmiseks põske pista, siis tervislik valik oleks kindlasti puu- või köögivili. Nüüd tuleb välja, et seda valikut sobiks teha isegi kaks korda sagedamini, kui meist on mõned seni piisavaks pidanud.

Kardioloog: Eesti inimesed on tervemad kui 99 aastat tagasi

24.02.17 ... Eesti inimesed on tänapäeval tervemad kui olid vabariigi algusaastail, ütles kardioloog Jaan Eha vabariigi aastapäeval ETV-le antud intervjuus.

Tänavune Ernst Jaaksoni stipendiumi laureaat on sporditeadlane Martin Mooses

23.02.17 ... Tartu ülikooli kergejõustiku didaktika lektorit Martin Moosest tunnustatakse 15 000 euro suuruse Ernst Jaaksoni stipendiumiga. Tartu ülikooli sihtasutus annab stipendiumi üle täna ülikooli aulas toimuval Eesti Vabariigi kontsertaktusel.

Eesti lapsed istuvad koolis ülemäära palju, teadlased pakuvad lahenduse

23.02.17 ... Kümme Tartu kooli on koos Tartu ülikooli liikumislaboriga kaasa tegemas Liikuma Kutsuva Kooli programmi. Kes mäletab kooliajast seda, et koridoris jooksmine on keelatud, on meeldivalt üllatunud, nähes kuidas praegu lapsi vahetundides jooksma, tantsima või suisa turnima meelitatakse.

Kas ööund on võimalik magada 40 minutiliste tsüklitena?

21.02.17 ... Soolopurjetajad, kes üksinda purjelaeva roolis ookeane ületavad, väidavad, et on. Ja selle tõestuseks teevad nad seda kuude kaupa. Kuidas mõjub tsükliline magamine inimese tervisele ja kas seda on ohutu harrastada ka igapäevaelus? Uneekspertide hinnangul on see ohtlik ja tervistkahjustav, kuid võimalik.

Peentolm põhjustab enneaegseid sünde

20.02.17 ... Ainuüksi 2010. aastal sai maailmas õhureostusega seostada vähemalt 2,7 miljonit enneaegset sündi.

"Vana" toit lühendab eluiga

19.02.17 ... Hallid juuksed, kortsud ja kiilaspäisus – märgid vananemisest on tihti kõigile näha. Suur osa elusorganisme surmani tõukavatest muutustest tekib aga silmale nähtamatul tasandil. Eluea pikkust võivad uue uurimuse kohaselt lühendada isegi toidus peituvad molekulaarsed kahjustused.

Teaduslikult disainitud paast vähendab ohtlike haiguste riski

17.02.17 ... Toitumises suuremaid muudatusi tegemata on võimalik langetada eluohtlike haiguste ohtu. Selleks tuleb kõigest iga paari kuu järel teha viiepäevane eriline dieet.

Treeningujärgne lihasvalu on ohumärk

15.02.17 ... Harjumatult koormavale treeningule või muule kehalisele tegevusele järgnev lihasvalu on keha sõnum, et vigastuste vältimiseks tuleks nüüd puhata.

Eesti teadlased tegid läbimurde papilloomiviiruse ravimite arenduses

10.02.17 ... Tartu ülikooli ja selle spin-off-ettevõtte Icosagen Cell Factory teadlased avastasid uudse viisi, mis võib oluliselt kiirendada inimese papilloomiviiruse vastase ravimi väljatöötamist. Uus rakuline seiresüsteemi aitab jälgida inimese papilloomiviiruse kasvu ja ravimite mõju viirusele, seda tutvustati teadusajakirjas PLOS Pathogens.

Prinditav mikrokiip diagnoosib haigusi vähem kui sendi eest

09.02.17 ... Haiguste diagnoosimiseks tuleb sageli arstidel teha analüüse, mis nõuab üksikute rakkude omaduste uurimist. See võib maksta halvimal juhul sadu eurosid. Stanfordi ülikooli teadlased esitlevad nüüd 20 minutiga prinditavat mikrokiipi, mille omahind jääb alla ühe sendi.

Biokeemik: kõik kiiret kaalulangetust lubavad dieedid on kahjulikud

08.02.17 ... Ükskõik, milline dieet, mis imekiiret kaalulangetust lubab, võib küll toimida, kuid pikas perspektiivis mõjub see tervisele kahjulikult, sest nii ränk muutus on organismile raske, rääkisTartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professor, meditsiinidoktor Mihkel Zilmer. Ühtlasi vastab professor küsimustele kaalulangetusest, treenimisest ja taimetoitlusest.

Lahutus mõjub küpses eas naise tervisele hästi

07.02.17 ... Kui varasemad uuringud on toonud välja abielu või kooselu üldiselt positiivse mõju tervisele, siis värskest USA ülikoolide teadlaste uuringust selgub, et oma roll on mängida vanusel ning menopausi läbi teinud naiste tervisele mõjub lahkuminek hoopis positiivsena, abiellumisel on aga mõju kehakaalule ja alkoholitarbimisele.

Salmonella parandab ohvri söögiisu

01.02.17 ... Salmonelloosi tekitavad bakterid suudavad tõsta ohvrite söögiisu, näitavad hiirtega tehtud katsed. Teadlased loodavad, et seose lähem uurimine annab vihjeid ainevahetushäirete raviks ja aitab leida alternatiive antibiootikumravile.

Antibiootikum kiirendab bakterite paljunemist

01.02.17 ... Antibiootikumid on mõeldud bakterite tapmiseks, aga tuleb välja, et lisaks resistentsusele, mille paljud bakterid on antibiootikumide suhtes omandanud, võivad antibiootikumid bakterite paljunemisele lausa hoogu anda.

Ott Kiivikas: enda muutmine algab treenimisest

31.01.17 ... Tänases Vikerraadio saates ''Huvitaja'' rääkis kulturist Ott Kiivikas jõusaalispordist ja sellest, mida spordi harrastamisel silmas peaks pidama.

Alkoholireklaam tõesti tõukabki noori rohkem purjutama

31.01.17 ... Noored, kes puutuvad keskmisest rohkem kokku alkoholireklaamiga, purjutavad teistest rohkem ning õhutavad ka kaaslasi jooma, selgub värskest rahvusvahelisest ülevaateuuringust.

Doktoritöö annab riskigrupi lastele lootust diabeedist hoidumiseks

31.01.17 ... Autoantikehad on tuntud kurjakuulutajad, ent Jaanika Kärner kinnitab Tartu ülikoolis kaitstud doktoritööga ka nende headust.

Inimese-sea hübriidid peibutavad piiramatu organivaruga

30.01.17 ... Siirdamiskõlbulike organite nappusele lahendust otsivad teadlased esitlesid esimest korda sea ja inimeste rakkudest koosnevaid embrüoid. Katsed annavad lisakindlust, et tulevikus on võimalik kasvatada inimelundeid koduloomades.

Tehismõistus diagnoosib sama hästi kui arst

27.01.17 ... Iseõppivad tehismõistused lähevad üha nupukamaks ja mõni neist tungib juba arstide töömaale. Ameerika teadlased on loonud iseõppiva arvutisüsteemi, mis oskab diagnoosida nahavähki sama hästi kui spetsialistidest arstid.

Tüviraku-uurija: loomades kasvatatud inimorganeid võib näha 7 – 8 aasta pärast

26.01.17 ... Organidoonorite nappusele lahendust otsivad ameerika ja jaapani teadlased siirdasid esimest korda roti sisemuses kasvatatud hiire kõhunäärme päris hiirde. Liikidevaheline orgaanidoonorlus hoidis raske diabeedi all kannatavaid närilisi elus enam kui aasta. Teistes loomades kasvatatud organites võib peituda võti ka inimorganite põua leevendamiseks.

Fukushima elanikud said õnnetuse järel kiiritada arvatust vähem

25.01.17 ... Fukushima tuumaõnnetuse järel radiatsiooni taset mõõtnud tuhandete kodanikuteadlaste kogutud andmete analüüs viitab, et traditsioonilised lennukitelt tehtud mõõtmised viisid õnnetusejärgsetel kuudel elanike saadud kiirgusdoosi ülehindamiseni.

Vanametallist potid-pannid ohustavad tervist

24.01.17 ... Alumiiniumnõudest, mis on tehtud ümbertöödeldud vanametallist, võib toitu eralduda tervisele kahjulikke aineid.

Rasedusaegne tüsistus võib hilisemas elus põhjustada südamehaiguse

24.01.17 ... Rasedatel esinev tüsistus ehk preeklampsia võib edaspidises elus olla südamehaiguse põhjus, mistõttu asutakse USA-s hoolikamalt uurima selle tüsistuse all kannatanud vastseid emasid.

Mobiilne mikroskoop muudab telefoni vähisensoriks

18.01.17 ... Täpse vähidiagnoosi panemine ja ravimresistentse tuberkuloosi korral antibiootikumravi määramine nõuab tavaliselt tuhandeid eurosid maksvaid analüüsiseadmeid. Sama töö võiks aga ära teha nutitelefoni külge kinnitatav mikroskoop, näitab rootsi teadlaste uuring.

Sebrakala aju uurimine pakub võimaliku rahutute jalgade sündroomi põhjuse

17.01.17 ... Inimese liigutustegevused ehk motoorika võib olla tahtmatu ja väljenduda näiteks rahutute jalgade sündroomis. Freiburgi ülikooli teadlaste juhtimisel on aga leitud üks võimalik põhjus, mis seda tahtmatut liigutamist esile kutsub.

Allergoloog: pähkleid tuleb anda juba imikutele

16.01.17 ... Vanemad peaksid ohtliku pähkliallergia vältimiseks andma lastele väikeses koguses jahvatatud pähkleid juba 4 – 6 kuu vanuselt, soovitab Ameerika Ühendriikide riiklik allergia ja nakkushaiguste instituut oma uutes toitumisjuhistes. ERR Novaator uuris Tartu ülikooli lastekliiniku lastearst-allergoloog Kaja Julgelt, mida peaksid kõrva taha panema Eesti lapsevanemad.

Tšillides surma vastu: teravad toidud parandavad tervist

16.01.17 ... Terava toidu söömine võib pikendada meie eluiga. Äsja ilmunud suures edasivaatavas uuringus leiti seos tšillipipra söömise ja suremuse vähenemise vahel. Teravamaitseliste toitude eelistajate seas oli 13 protsenti väiksem suremus peamiselt südamehaiguste või rabanduse tagajärjel.

Epidemioloogiaprofessor: Zika viirusest lähtuv oht pole kadunud

15.01.17 ... Aasta pärast Ladina-Ameerikas lahvatanud Zika epideemiat on teadlased kindlamad kui kunagi varem, et viiruse ja inimloodetel nähtavate arenguhäirete vahele saab tõmmata põhjusliku seose. ERR Novaator vestles hiljuti avaldatud tõendeid kokkuvõtva ülevaate valguses Zika uuringute tuleviku teemadel töö juhtivautori, Berni ülikooli epidemioloogiaprofessori Nicola Low'ga.

Mesenteeria ehk kuidas meedia uue organi leidis

11.01.17 ... Soolekese, mesenteer ja soolekinnisti – veel nädal tagasi ei teadnud ma, mida ükski neist mõistetest tähendab. Õnneks ilmusid nende kõrval meediasse abivalmilt konteksti loomiseks märksa tuttavamad sõnad nagu "organ", "uus", "avastasid" ja "teadlased". Nädal hiljem ja pärast tosina e-kirja vahetamist ei saa ma aga endiselt kindel olla, kas minu sisemuses tuksleb uus elund või mitte.

Ravim aitab hambaaugul ise paraneda

10.01.17 ... Küll oleks hea, kui kõik hambaaugud ise ära paraneksid, nii et hambaarst ei peaks neid parandama kehavõõrast materjalist täidisega. Nüüd ongi briti teadlased avastanud, mida teha, et nii oleks, vähemalt mõnel määral.