Keskkonnakuu dokumentaalfilm vaatab Prantsusmaa metsade kadumist

"Metsade aeg" Autor/allikas: Kaader filmist "Metsade aeg"

Mets on majanduslik väärtus, aga ka ökoloogiline ja sotsiaalne väärtus. Selle tasakaalu puudumine viib konfliktideni, nagu oleme näinud viimastel aastatel Eestis, aga näiteks ka Prantsusmaal. Viimasest ehk Prantsusmaa metsade kadumisest räägib keskkonnakuu film "Metsade aeg".

"Metsade aeg" räägib loo sellest, kuidas kaasaegne metsade pragu Prantsusmaa metsades toimib. Film toob välja erinevaid probleemvaldkondi, näiteks metsade lageraie, monokultuursete metsade istutamine ja selle mõju loodusele. Sellega käsikäes käib teema, kuidas metsade majandamine hävitab viljakat mullapinnast. Viimane, omakorda, tingib vajaduse seda pinnast kunstlikult väetada.  

"Metsade aeg" illusteerib seda, kuidas loodusest võõrandumine toob kaasa metsade ja ja looduse mitmekesisuse kao. "Esimene küsimus, mis minul tekkis, on see, misasi üldse on mets ja kuidas mets muutub?" toob välja jätkusuutliku ettevõtluse konsultatsioonifirma Sustinere ekspert Maris Ojamuru.

Mets ja metsa mõiste on muutumas, leiab Ojamuru. Sealt edasi paneb film küsima, millist väärtust mets inimesele pakub ning kas me oskame metsa majandada nii, et selles ei nähtaks ainult puitu ja saematerjali.

Peamine küsimus metsa majandamise taga see, kas lisaks majanduslikule kasule võetakse selle juures arvesse ka mõju loodusele ja sotsiaalsele keskkonnale. "Mets ei ole ainult majandustulu tootja, vaid ka meie identiteeti ja emotsionaalset heaolu määrav keskkond," märgib Ojamuru.  

Ojamuru toob näiteks Gunter Pauli, kes on innovaatiline n-ö sinise majanduse ettevõtja ja keda peetakse kestliku arengu Steve Jobsiks. Pauli on toonud näiteid, kuidas metsa ja loodust laiemalt targalt vaadeldes ja kasutades, võiksime asendada väga palju keskkonnakahjulikke naturaalsete ja looduse poolt loodud materjalidega. "Olgu selleks külluslikult leiduvad pärmiseened, vetikad või ohakad."

Paljud neist, mida me ei ole harjunud väärtuslikuks pidama, saavad selle filmi valguses sootuks uue väärtuse.


Prantsuse režissööri François-Xavier Drouet' dokumentaalfilmis lahatakse  liialt kasumile ja tööstuslikule tootmisele orienteeritud kaasaegse metsamajanduse pahupooli: monokultuuride teget, mürgiste väetiste ja tõrjevahendite kasutamist, liikide väljasuremist. Otsitakse võimalusi kannapöörde tegemiseks, et tulevikus ei laiuks metsade asemel elutu ahermaa. Sõna saavad metsavahid ja teadlased, metsaomanikud ja langetustraktorite juhid.

Filmi saab vaadata 6. mail kell 21.30 ETV2-s.

LE TEMPS DES FORETS - Film annonce from Andanafilms on Vimeo.

Keskkonnakuud toetatakse projekti Bridge 47 rahast.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: