Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ESTCube-i meeskond sõlmis esimese lepingu kosmosekaamerate ehitamiseks

Tartu ülikooli, Tartu Observatooriumi ja teiste teadusasutustega koostöös Maa orbiidile saadetud Eesti esimene satelliit ESTCube-1 tegi asjatundjate sõnul nii hea kvaliteediga pilte, et kosmosetööstuselt hakkavad Tartu teadlastele laekuma esimesed tellimustööd. 2017. aasta jaanuaris monteeritakse esimene tellimusena tehtud kosmosekaamera Euroopa Kosmoseagentuuri tudengisatelliidile.

Tartu ülikooli õppeprorektor ja ESTCube projekti algataja, Mart Noorma, näeb siin kauaoodatud akent kosmosetehnoloogia arenguks: “Me näeme siin võimalust ettevõtluseks. Euroopa Kosmoseagentuuril oli vaja uuele satelliidile kvaliteetset fotokaamera süsteemi ning võimalike tootjate valikusse jäi terve Euroopa peale vaid kaks töörühma, nende seas ka meie.”

Andris Slavinskis, Tartu Observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja, lisab et järgmine samm ongi ettevõtte loomine ning esimesteks arengusteks on ESTCube’i sarnastele kuupsatelliitidele sobilikud kaamerad.

Satelliidi fotokaamera. (Foto: ESTCube)

Reedel, 9. detsembril Tartus toimunud sTARTUp Day konverentsil kuulutas Euroopa Kosmoseagentuuri esindaja välja järgmise ettevõtluse arenduskeskuse (Business Incubation Centre – BIC) loomise justnimelt Tartusse. See annab võimaluse kosmosekaamerate ja teiste sarnaste tehnoloogiate väljatöötamisel saada tuge ja kontakte siinsamas Eestis.

“Iga kuupsatelliit soovib enda pardale kaamerat, sest see on tõenduseks kosmoses käimise kohta. Me oleme hetkel sõlmimas esimest lepingut kaamera ehitamiseks, ilma et oleks sellele reklaamigi teinud,” on Slavinskis enesekindel.

Euroopa Kosmoseagentuuri satelliidi orbiidile viimise aega pole praeguseks hetkeks veel kinnitatud. Ühe satelliidile sobiliku väikekaamera maksumus jääb suurusjärku 10 000 eurot. Hetkel käib töö ka uuendatud satelliidi ESTCube-2 orbiidile lennutamiseks aastal 2018 ning ESTCube-3 saatmiseks Kuu orbiidile tulevikus.

Toimetaja: Randel Kreitsberg, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: