Päikesepaneelid meeldivad lammastele

Foto: Chelsea/Unsplash

Kahe erineva asja või nähtuse kokkuviimisest võib ikka midagi uut või huvitavat sündida.

Värskest teadusuuringust ilmneb uusi üksikasju selle kohta, millist kasu võib tõusta lammaste ja päikesepaneelide kokkuviimisest.

Mõnelgi pool maailmas on juba proovitud seada elektrit tootvaid päikesepaneele üles ka karjamaale ja leitud et selline mitmekülgne maakasutus tasub end majanduslikult päris hästi ära.

Nüüd selgub Hollandi ja Ameerika teadlaste uuringust, et päikesepaneelistatud karjamaa võib olla kasuks ka lammaste heaolule.

Emma Kampherbeek Wageningeni Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid California osariigi mereäärsetel karjamaadel hilissügisesel ajal, mil keskmine õhutemperatuur oli umbes 17 kraadi.

Nad panid 80 utele kaela andmekorjeseadmed ja lasid neist pooled karjamaale, mille pinnast katsid 60 protsenti päikesepaneelid, teise poole aga täiesti paneelivabale karjamaale.

Selgus, et paneelistatud maal veetsid lambad 70 protsenti ajast mõne paneeli all varjus; tundub, et neile meeldis seal olla. Ka sõid need lambad kaheksa protsenti rohkem rohtu kui teised lambad.

Peale selle lamasid nad kauem rahulikult maas kui avamaal peetud lambad, lühemat aega aga seisid niisama, midagi tegemata. See on teadlaste sõnul märk kõrgemast heaolutasemest.

Mõlemat sorti karjamaal kasvanud rohu analüüs näitas, et päikesepaneelide juures oli taimede lämmastikusisaldus kõrgem ja süsinikusisaldus madalam; see viitab kõrgemale toiteväärtusele ja kergemale seeditavusele.

Üheks taimekoostise erinevuse põhjuseks võib olla paneelide loodav varjulisus.

Täpsemalt kirjutavad Kampherbeek ja kaasautorid oma tööst ajakirjas Applied Animal Behaviour Science.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: